Ayaklarda olusan Önemli Biçim Bozuklukları ve deformiteler nelerdir?Bu deformiteler neden olusur?

Ayaklarda olusan Önemli Biçim Bozuklukları ve deformiteler nelerdir?Bu deformiteler neden olusur?

Ayaklarda gorulen biçim sorunluluklarının en yaygın gorulen tipleri kavislerin alçalıp çökmesi, hatta bütünüyle düzleşmeleriyle ortaya çıkar
Yaratıcımızın doğanın yumUşak zemini için ön gördüğü, yapı taşlarını bu koşullara makul yerleştirdiği kemerler, esnemeyen sert yollarda, kendine iyi bakarak beslenmis kilolu! vücutların ağırlığına dayanamaması sonrasında esneme yeteneklerini kaybederek çökmeye başlar,bu olaylar sonucunda Ayak iskeletinin statik dengesi bozuluncada, ayak kemiklerini bir birine bağlayan bağlarla, ayağın hareketini sağlayan kas gruplarının da stres dengeleri bozulur.

Bozulan denge koşullanrı altında bulunan bağlar vede kaslar kemiklere tutundukları bolgedede zorlanır, Bu kas kemik dengesidne Yan yana ve üst üste çok ince ayarlarla ve hesaplarla yerleştirilmiş kemiklerle bağlantıları arasındaki denge bir kez bozuldu mu, tıpkı domino tası gibi yapının öteki bölümlerinde de sarsıntılar kaçınılmaz olur.
Oldukca Sık görülen deformasyonlardan biriside , ayağın ön bölümündeki enine kemerin çökmesiyle belirginlesen yelpaze ayak rahatsızlığıdır.. Ayağın ön bölümü rahatsızlık sonrası çökerek yere yaklaşmış, ayak yayılarak genleşmiştir. Bu tür olusmus ayaklara halk arasında “taraklı ayak” da adı verilir .
Toplumumuzda Sık görülen bir diğer ayak deformasyonu da çökük, yada dönük ayaklardır tıp dilinde pes valgus ve pes varusolarak adlandırılan tiptir, Orta ayak kemiklerinin Aralıkları, içte yada dıs kısımda vücut ağırlığının etkisi ve yapısal yetersizlik sebebiyle hafifçe genlesmistir.Eğer ki Ayrılma olayı iç yandaysa ayak içe (pes valgus) ,veyahut dış yandaysa dışa döner (pes varus). Ayaklara arkadan bakıldığında ayaklardaki dönme çok daha iyi gorulur .Balangıc safhasında çökme sadece ayağın orta bölümünde iken, ilerleyen zaman içinde bütün ayağa yayılır. Ayak, boyu yönünde aşağı doğru basıldığı için, üzerinde duruldugu esnada ayak uzamış görünür. Yaklasık İki santime varabilen uzama neticesinde, parmaklar ayakkabının burnuna değerek sıkısma gerceklesir. Bu durumda ayakkabı değiştirilmez, ufak gelen ayakkabıda giyilmeye ısrar edilirse, parmakların sıkıştığı alanlarda nasırlar,şişkinlikler, , şekil ve kan dolaşımı sorunlulukları basgostermeye baslar. Olay neticesinde parmaklarda başlayan ağrılar zamanla her adım atışta bütün ayağa yayılır. Eski ayakkabılar rahatsızlık vermeye başlayınca, daha büyük yenileri alınır. Oturma esanasında giyilen ayakkabılar büyük gelmesine karşın, ayakta ve yürürken tam gelirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara