Bel Soğukluğu Nedir?Nasıl Teshis Edilir Ve Nasıl Tedavi edilir?

Bel Soğukluğu Nedir?Nasıl Teshis Edilir Ve Nasıl Tedavi edilir?

Bel soğukluğu Cinsel yolla bulaşan zührevi bir hastalıktır.Çağımızda zührevi hastalıklar arasında en çok rastladığımız türdür.Diğer adı gonore dir.Gerekli teşhis erken yapılmadığında hem erkek hem de kadında kısırlığa kadar yol açabilecek ciddi hastalıklara sebep olabilen zührevi bir hastalık olarak bilinmelidir.Bel soğukluğunun birinci derecedeki bulaşma yolu cinsel ilişkidir.Benzer şekilde ıslak yada kirli iç çamaşırın hasta şahıstan alınarak sağlıklı kişi tarafından kullanılmasıyla da Bu hastalık bulaşabilir.Yine aynı şekilde bel soğukluğu olan kişilerle aynı tuvaletin kullanılması durumlarında da bu hastalık bulaşabilmektedir.Bu durum Bel soğukluğu olan kişinin tuvalette bulunduğu esnada cinsel organından gelen akıntının sağlıklı kişiye temas etmesi şeklinde de bu hastalık bulaşmaktadır.

Bel soğukluğu hastalığının kuluçka süresi 3 gün ile 3 hafta arasında değişmektedir.Bu hastalık da dikkat edilmesi gereken şüpheli bir ilişki yaşanması sonrasında yaklaşık 72 saat sonra idrar yaparken yanma hissi oluşup oluşmamasıdır. Yanma hissi ile birlikte bir kaşıntı ,bir karıncalanma hissi de idrar kanalı içerisinde oluşabilir. İdrar kanalından idrardan önce yanma ve Kaşıntı ile birlikte beyaz bir sıvının gelmesi bu hastalığın belirgin özelliklerindendir. Böyle bir hastalıkla karşılaşıldığında ilk olarak yapılması gereken en yakın üroloji uzmanına gidilmesi ve gerekli testlerin yaptırılmasıdır. Kişide herhangi bir şekilde bel soğukluğu hastalığı tespit edilmesi halinde ciddi bir şekilde tedavi altina alinmasi şarttır. Tedavi olunmadığı taktirde hem kişinin hem de birlikte olduk karşı cinsten sahsın tüplerinde daralması sperm yapısının kronikleşmesi ile zayıflaması ve nihayetinde de kısırlık görülmesi gerçekleşebilir. Daha ileriki evrelerde tedavi edilmediği takdirde idrar kanalında bir daralmaya neden olabilir bu daralma neticesinde de bir ameliyat gerekebilir. Bu yüzden olası bir akıntının başladığı dönemde direkt olarak bir üroloji uzmanına giderek teşhis konulması ve teshisten sonra uzun süreli antibiyotik kullanılması şarttır.

Peki kişi bu antibiyotikleri kullandıktan sonra hastalıktan kurtulup kurtulmadığı nasıl anlayabilir? Antibiyotik kullanımı bittikten sonra yaklaşık olarak 5 gün içerisinde herhangi bir akıntı meydana gelmemesi sonrasında üroloji uzmanına giderek yapılacak testler ile kesin sonuca ulaşılır.Yapılacak olan testler sonrasında negatif bir sonuç alınamaması yapılan Tedavinin başarıyla sonuçlandığını gösterir. Eğer Bel soğukluğuna yakalanmışsınız ve iki ay içerisinde herhangi bir doktora gitmemisseniz Bu hastalık kronikleşir. Kronikleşme durumunda ömür boyu testis ağrısı
yumurtalık ağrısı dediğimiz kanalda tüplerin daralması sonucu oluşan rahatsızlıklar baş gösterir
Bu açıdan bakıldığında hastalığın Erken teşhis oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara