Boyun Tutulması Neden Gerçekleşir, Ne İyi Gelir ?

Boyun Tutulması Neden Gerçekleşir, Ne İyi Gelir ?

Gün içinde yapılan ters ve yanlış bir hareket yada uzun süre yanlış pozisyonda oturma sonucunda boyun kasları sertleşir ve boyun tutulması meydana gelir. Çok yüksek veya alçak bir yastık, stres, boyun bölgesinin soğuk hava akımında çarpılması ve üst bölgede yapılan zorlayıcı egzersiz hareketleri de boyun tutulmasının nedenlerindendir. Çok basit sebeplerle, dikkat edilmediğinde boyun tutulması yaşanabilir. Boynu tutulan kişinin hareketleri kısıtlanır ve günlük hayatında zorluklar yaşar. Bu nedenlerle olan boyun tutulmasına evde yapılabilecek uygulamalarla çözüm bulabilir ve tedavi edebilirsiniz.

Böylece kısa zamanda bu can acıtıcı durumdan kurtulmuş olursunuz.
Öncelikle boynunuzun tutulduğunu hissettiğinizde çok yumuşak hareketlerle egzersiz yapabilirsiniz. Boynunuzu asla zorlayıp daha fazla zedelemeyin. 10 15 dk kadar çok yavaş hareketlerle kaslarınızın ısınmasını sağlamaya çalışın. Boyun ağrınız böylece biraz daha hafiflemiş olur.
Sıcak ve soğuk su kompresi pratik olarak boyun tutulmasına çok iyi gelir. Öncelikle bir torbaya veya pet şişeye yarısına kadar soğuk su doldurun ve bir havluya sarın. 20 dakika kadar boynunuzun tutulan kısmına kompres yapın. Soğuk kompres, ağrıyı hafifletir. Ardından yine aynı şekilde torba veya pet şişeye sıcak su doldurun. Havluya sarın ve boynunuzun tutulan bölgesine 20 dakika kadar kompres yapın. Sıcak kompres kasları tamamen gevşeterek boynu rahatlatır. Tüm bu işlemler yerine sıcak bir duşa girmek de bir diğer alternatiftir. Bu işlemler sonunda kaslarınız yumuşar ve boynunuzu daha rahat hareket ettirmenizi sağlar.
Biberiye yağı ise organik olarak boyun tutulmasına karşı çok etkilidir. Biberiye yağı ile tutulan bölgeye güzelce masaj yapın ve boynunuzun rahatladığını hissedin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara