ÇEKİÇ PARMAK NEDİR,NASIL OLUSUR,BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR

ÇEKİÇ PARMAK NEDİR,NASIL OLUSUR,BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR

ÇEKİC PARMAKBu hastalık el ve ayak parmaklarında oluşan bir rahatsızlıktır. Elde görülen çekiç parmak bir parmağın ucunun bukulu kaldığı durum için ifade edilir. Kaza olasılığının yüksek olduğu meslek gruplarında çok gorulur. Çekiç parmak, el parmaklarındaki düğme iliği deformasyonuna benzemektedir. Orta eklem bükülmüş, uç eklem gergin, dip eklemse normal veyahutta normal olmayan aşın gergin durumda olabilir .ayakta oluşan turunde çekiç parmak oldukça ağrılı geçer. Genellikle sadece başparmağın yanındaki parmakta gorulur. Birden fazla çekiç parmak durumu ise nadirdir. En sık 2. parmak tutulur.

Çekiç parmak belirtileri: Hastalar parmak sırtındaki irritasyon ve orta eklemdeki kallustan yakınırlar.  Çekiç parmak Ayak başparmağının yanındaki parmakta olduğunda bu parmağın hep bukuk kalmasına sebep olur. Bu sebeplede bu parmağın ustu sürekli ayakkabıya sürtünür. Alınan ayakkabılar sürekli olarak ayağı rahatsız eder. Parmaktaki deformasyonun ilerleme­siyle birlikte metatarsalji ortaya çıkar ve bu durum giderek artar.

Çekiç parmağın tedavisi :Ayakta oluşan çekiç parmağın çok ileri seviyede değilse genellikle çok ciddi sonuçlar doğurmaz. Bas parmağın yanındaki parmakta zamanla nasır oluşumu gözlenebilir. Bu durumda ağrıya sebep olabilir. Bu gibi durumlarda nasırlı bölge üzerine pamuk konularak dahada fazla tahriş olmasını önlemek olmalıdır.

Ayakkabının rahatsız ettiği durumlarda ayağa uygun yeni ayakkabılar alınabilir. Topuklu ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Çünkü topuk büyüdükçe vücut ağırlığı parmaklar üzerine bineceğinden dolayı mevcut ağrıyıda arttıracaktır. Ayrıca temizliğide onem verilmelidir. Günlük olarak düzenli ayak temizliği yapılmalıdır.

Ciddi durumlarda doktorun vereceği kararla cerrahi operasyonlarda tercih edilebilir. Buarada önemli olan doktorun muayene sonrası hastanın durumuna gore karar vermesidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara