Metatarsalji nedir?MTP Eklem Kompleksinde Ağrı nasıl tespit edilir?

Metatarsalji nedir?MTP Eklem Kompleksinde Ağrı nasıl tespit edilir?

Önayak yakınmalarının çok yönlü nedenlerinin ayırt edilmesinde, ağrınin yeri, yayılımı, niteliği, ayakta ya da parmaklardaki şişlikler vb. belirtiler büyük önem taşır. Kapsamlı bir öykü yanı sıra, belli koşullarda, örneğin sert zeminde yalın ayak yürürken ya da ayakkabı içinde, ağrının oluşumu ve gelişimi konusunda daha iyi bilgi edinilebilir. Tutulan falanksların tam muayenesi yanlış tanıları önler. Muayenede şöyle bir yol izlenebilir:

L Önayak ve parmaklarda şişlik ve biçim bozukluğu olup olmadığına bakılır,

2. Metatarslann başlan, boyunlan, distal kemik gövdeleri; uzun fleksörlerinin tendonlan, MTP eklemin sırt bölümüyle parmaklar arasındaki deri; ağri ve yumuşak doku değişiklikleri yönünden elle yoklanır,

3. Parmak kaydırma testiyle MTP eklem stabilitesi kontrol edilir.

 

MTP Eklem Kompleksinde Ağrı :

Yere basarken ayağın ön-alt kısmında oluşan ağrı, genelde MTP eklemlerde bir şeylerin normal olmadığı anlamı taşır. Hastaların, ayakta durur ya da yürürken ayakkabılarının içinde taş parçası ya da sert bir bezelye varmış gibi his ettiklerini söylemeleri tipiktir.

Yakınmalar, sert bir zemin üzerinde yalın ayak yürürken daha belirginleşebilir. Yumuşak tabanlı ayakkabılar giydiklerinde o hissin azaldığını bildirirler. Metarslann üzerine basmakla oluşan ağrı, ağrının parmakların alt bölümleri boyunca orta eklemlere (PIP) kadar yayıldığı fleksör tendinitler dışında, alışılmış değildir. Bu hastalar, tutulan parmakta iğ biçiminde periyodik sınırlı şiş. tiklerden de söz ederler. Önayak sırtındaki şişlikten şikayet eden ve ön kısmının bombesi az ayakkabı giydiklerinde rahatsız olduklarını söyleyen hastalarda.

MTP eklemlerin sınovit ve artriti akla gelmelidir. Bu hastalar, kalıtımsal ve öteki eklemdeki romatoid artrit açısından sorgulan*malıdır. MTP eklemlerde basmakla ağrısı olan hastalara son olarak, ayak tabanlarında oluşan kail usların sıklığı ve nasıl tedavi edildikleri de sorulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara