Sagital,frontal ve transversal düzlemde duruş,uç düzeyde hareket ve ayakbileği üst eklemi hareketleri

Sagital,frontal ve transversal düzlemde duruş,uç düzeyde hareket ve ayakbileği üst eklemi hareketleri

Dorsal ve planter fleksiyon sagital düzeydeki hareketlerdir. Ayak ayak bileğinden yukarı yönde hareketi için dorsal fleksiyon, aşağı yöt^e ki hareketi içinse plantar fleksiyon deyimleri kullanılır.

Frontal Düzlemde Hareket ve Duruş:

İnversiyon ve eversiyon ayağın frontal düzlemdeki hareketlendir. İversiyonda ayak tabanı içe; eversiyonda da dışa dönüktür. Ayak tabanı iversiyonda orta hatta yaklaşır, eversiyonda ise uzaklaşır.

Ayağın içe dönük, yani iversiyonda olması valgus; dışı dönük,yani eversiyonda olmasıysa varus olarak adlandırılır

Transversal Düzlemde Hareket ve Duruş:

Abduksiyon ve adduksiyon ayağın transversal düzeydeki hareketleridir. Ayağın ön kısmının arka bölümüne göre transversal düzeyde orta hatta doğru hareket etmesi adduksiyon; orta hattan dışa doğru hareket etmesi de abduksiyon olarak adlandırılır ve ayak abduksiyonda denir.

Uç Düzeyde Hareket:

Üç temel düzlemdeki birleşik hareketler supinasyon ve pronas-yon’dur. Supinasyon, ayağın adduksiyon, ıversiyon ve plantar fleksiyon-daki bileşik hareketidir. Supinasyonun karşıtı olan pronasyonsa, abduksi-yon, eversiyon ve dorsal fleksiyonla ortaya çıkan bileşik harekettir.

Ayakbileği Üst Ekleminin Esas Düzlemdeki Hareketleri:

Ayak bileği üst ekleminin temel düzeylerdeki hareketini betimlemede kullanılan adlandırma, sagital düzey (dorsal ve plantar fleksiyon) dışında, ayaktan farklıdır.

Ayak bileği üst ekleminin frontal düzeyde orta hat yönünde içe doğru bükülmesi adduksiyon; orta hattan uzaklaşmasıysa abduksiyon’dur. Ayağın transversal düzeydeki hareketleri olan iç ve dış rotasyon, bacakların aynı yöndeki hareketlerine uyar. Bu adlandırılma ayak ve ayakbileği ekleminin hareketlerinin adlandırılmasında yanlışlıklara neden olabilmesine karşın, ayakbileğinin yaralanma mekanizmasının tanımlanmasında yaygın kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara