YAĞLARIN DİYETTEKİ YERİ NEDİR,NE TÜR YAĞLAR KULLANMALI VE HANGİ YAĞLARDAN KAÇINMALIYIZ?

YAĞLARIN DİYETTEKİ YERİ NEDİR,NE TÜR YAĞLAR KULLANMALI VE HANGİ YAĞLARDAN KAÇINMALIYIZ?

Toplumumuzdaki genel kanının  aksine yağı az, vede  şekeri fazla yiyecekler insanlan daha çok acıktırır ve dolayısıylada yenilen gıdalar eritilemedeiyinden daha çok şişmanlatır.

Margarin, bildiyiniz gibi fabrikasyon imalatıdır ve kimyasal bir ürün olup insan vücııdunıa zarar verir.

Netice de son yıllarda bazı margarinlerden trans yağlar çıkarıldı. Bu trans olan yağların yerinede interesterifikasyon denilen bir yöntem getirildi ancak trans yağların çıkarılmasıyla zararlı bir içerik atılmışken bu yontemlede tekrar faydası olmayan hatta zararlı bir kavram getirildi sonuç oalrak  yine zararlı olan bir yöntem kullanılmaya başlandı.

Toplumda genel kanı olan Margarinlerin kolesterol içermemeleri olayıda yanlış bilinen bir olgu. Margarinin kolestrol içermemesi bir üstünlük değil, zaaf. Çünkü bitkisel kaynaklı yağların hiçbiri kolesterol içermez.

Tohumlu sıvı yağlar; pamuk, ayçiçek,  findik, kanola ayçiçek, ayçiçek, soya, Omega 6’dan zengin çoklu doymamış yağ asitleridir. Omega 6/Omega 3 dengesini, Omega 6 lehine bozarlar. Ayrıca  Sıcak presten çıkan bu yağların dokuları yıpratıcı özellikleri de var. Kullanılmamalı ya da çok az kullanılmalı.

Zeytinyağı mükemmel bir yağ. Zeytinyağları içerisinden  halis sızma olanlarsecilebilir. Bu halis sızma zeytinyağları  salatalarda ve zeytinyağlı yemeklerde kullanılması uygundur. Su da varki tüm yemeklerde  zeytinyağıyla yapılmaz. Hayvani yağlar yani doymuş yağlar oldukça dayanıklı yağ grubundandır. Bu yağların trans yağ asit oranlan düşük.

Tereyağından bahsetmek gerekirse ,tereyağları sağlıklıdır. Eğer imkan varsa doğada kır alanında otlayabilen ve buralarda yasayan hayvanların yağını tercih etmenizi öneririz. Piyasada tereyağının sahtesi maalesef çok fazla. Tereyağının sahtesini dışarıda bırakırsanız geç erir vede  bıçakta fazla leke bırakır.

Urfa yağı  da tereyağı gibi yararlı.

Kuyruk ve iç yağı da aynen  tereyağı gibi yararlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara