Glokom tipleri nelerdir?

Glokom tipleri nelerdir?

Glokom tipleri nelerdir?

Glokomu, genel olarak 4 grup altında inceleyebiliriz

  1. İlk olarak  Birincil kronik açık açılı glokom (sinsi seyiıii glokom): En sık rastlanan glokom  tipi olan bu hastalıkta drenaj açısının elastikiyeti azalır. Drenaj açısı zamanla elastikiyetini yitirerek göz içi basıncının giderek yükselmesine neden olur.Bu basınc yukselmesi optik sinir hasanna neden olur ise bu durum ‘kronik açık açılı glokom’ olarak adlandırılır. Erişkin glokomlu olan vakaların yüzde 90’ından fazlasında bu tip glokom bulunmaktadır. Kronik açık açılı glokom görme sinirinde yavaş yavaş ve kişinin fark etmesine olanak sağlamadan yıpranmalara sebep olabilir. Hasta optik sinirinin hasarı çok büyüyene dek kendisindeki rahatsızlığın farkına varmaz.
  2. Açı kapanması Glokomu: Bazı durumlarda gözun drenaj acısı kapanabilir,Gözdeki renkli kısım olan irisin koku drenaj açısını kapatabilir.Bu durumda da göz içi basınc hızla artar.Akut yani ani kapalı açılı  glokom belirtileri : aniden gelişen gorme bozukluğu, Bas ağrısı, Işıkların etrafta hareler seklinde olması,bulantı kusma,. açı kapanması glokomu acil mudehale gerektirir.tespit edilir edilmez ilacla tedaviye baslanmalıdır.Sonradan cerrahi yontemle iridektomi diye tabir edilen irise pencere acıllması islemi yapılabilir.
  3. İkincil Glokomlar:Göz içerisindeki sıvının belirli sebepten dolayı dısa akımının engellesi sonucu olusan bir rahatsızlık durumudur.ikinceil glokomlar bir kaza neticesinde olusabilir yada bazı ilacların kullanımı sonucuda gorulebilir.
  4. Konjential glokom: Bu durum çok nadir karsılasılan bir sorundur.Konjential glokomda drenaj acısı ilk doğumdan itibaren normaldir. bebeğin ailesi bebekte büyük göze,bulutlanma,ısık varlığında sulanma ve ışıktan kaçma gibi durumları fark edebilir.Bu tür durumlarda cocuk acilen bir göz doktoruna goturulmelidir.Konjential glokom tedavisi cerrahi yollarla yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
glokom ve tipleri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara