Adet Kanamasının Rengi Nasıl Olmalı?

Adet Kanamasının Rengi Nasıl Olmalı?

Kadınlarda ergenlik ile birlikte oluşan belirtilerden biri de adet kanamasıdır. Adet kanaması rahim astarı olarak bilinen yapının sökülmesi ve her ay kendini gebeliğe hazırlayan rahmin gebelik gibi bir durum ile karşı karşıya kalmadığında bu söküntüleri dışarı atması şeklidir. Vücut her ay aynı belirtileri gösterdiğinden dolayı kadınlarda döngüsel olarak adet kanamaları görülür Adet kanaması kadınlar ortalama olarak 28 günde bir defa olmak üzere görülürken bazı durumlarda 21 ile 35 gün arası da normal olarak kabul edilir.

Kadınlarda her ay düzenli olarak meydana gelen adet kanamasını renginde zaman zaman farklılıklar görülmesi normal olarak kabul edilir. Örneğin kadınlarda adet kanı koyu ve parlak kırmızı olabildiği gibi kahverengimsi ya da siyahımsı özellikte de olabilir.

Bunun yanı sıra çok açık pembe tonlarında da adet kanaması zaman zaman görülebilir. Bu durumda bazen adetin yoğunluğu da farklılık gösterebilir. Kimi zaman özellikle siyahımsı kanamalarda koyu ve yoğun bir şekilde ve parçalı olmak üzere adet akıntıları meydana gelebilir. Peki adet kanamasının rengi nasıl olmalı?

Adet Kanaması Renkleri

Adet kanaması eğer parlak ve kırmızı renkli ise bu rahimden yeni atılan kan anlamına gelir. Özellikle düzenli adet döngüsü olan kadınlarda parlak kırmızı kanamalara rastlanması normal kabul edilir. Adet kanamasının rengi nasıl olmalı diye merak eden pek çok kadın adet kanının siyahımsı ve kahverengi tonlarında olmasından da şikayetçidir.

Genel olarak bu tür koyu renkli kanların eski kan olduğu ve özellikle düzensiz adet gören kadınlarda çok sık meydana geldiği bilinmektedir. Bir kaç ay devam eden adet kanamasından sonra kan rengi daha çok parlak ve kırmızı renge dönecektir. Kimi zaman siyahımsı kan gelen kadınlarda pıhtılar da görülür. Bu belirti özellikle yumurta kistleri olan kişilerde oldukça fazladır. Yoğun olması nedeni ile özellikle adet dönemlerinde ağrıya sebep olur.

daha önce ele aldığımız Sağlıkla İlgili Yanlış Bildiğimiz 15 Şey konusunu okumanızı öneriyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara