Ağız Yarası Neden Olur?

Ağız Yarası Neden Olur?

Ağız Yaraları Nedir ?

Ağız bölgesinde oluşan tıp hekimlerinin tam olarak tanımlandırılamayan yaralardır. Sarı, gri, beyaz renklerde ki yaralar uçuk değildir.

Yanak, Dudak, damak, dil ve diş etinde oluşan yaralar, can yakacıdır ve kötü görüntüye sebep olur birden fazla noktada ortaya çıkabilir.

Ağız yaraları çocuklardan tutun tüm yetişkinler ve cinsiyetlerde görülür ama ortalamaya bakıldığında kadınlarda görülme ihtimali daha yüksektir.  Ortama 1 haftada iyileşirler. Bu yaraları tetikleyen bir çok etken olabilir, diş macunu, yiyecekler ve farklı sebepler. Ağız yaraları bulaşıcı değildir. 

Bağışıklık

HIV veya lupus hastalıkları gibi bağışıklık sistemine doğrudan zarar veren hastalıklar, ağız yaralarına sebebiyet verebilir.

Chron Hastalığı

Bağırsak iltihabı olarak tanımlayabileceğim bu hastalık. Hem bağırsakta hemde ağızda yaralar oluştururken ağız kokusuna sebep olur.

Genetik

Ailesinde ağız yaraları çıkan kişilerde bazı dönemlerde mutlaka bu hastalığa yakalanır olarak gözlemlenmiştir. Bu hastalığı ağır bir şekilde geçirmeleri söz konusu olabilir.

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı, vücudun buğday, çavdar ve arpada bulunan glüten adlı proteine tahammülsüzlüğü anlamına gelir. Bu hastalık ince bağırsakta ve ağızda yara oluşturma gibi hastalıklara sebep olması söz konusu olabilir.

Stres

Stres artık tüm hastalıkların sebebi olarak gözlemlenmeye başlanmıştır. Stressiz kişilerde ağız yaraları daha az ortaya çıkar ancak endişe ve stres gibi problemleri olan insanların ağız yaralarına yaklanma oranları oldukça yüksektir.

Hormonlar

Ergenlik dönemine adım atmış gençlerde genelde ağız da yaralar çıkar ancak çok endişe edilecek bir durum değildir eğer hastalık anormal boyutlarda ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Mide Mikrobu

Helikobakter pilori adıyla bilinen mide mikrobu, bazı vitamin ve minerallerin eksikliklerine sebep olurken, ağız yaralarına tetikler. Ağız yaraları incelenirken bu etken genelde atlanır. Eğer  ağız yaralarında bu etken söz konusu oluyorsa mide mikrobundan kurtulmadan, ağız yaraları iyileşmeyecek anlamına gelir.

Sigarayı Bırakmak ya da Sigara İçmek

Sigarayı bıraktığınız dönemlerde ağzınızda nikotin isteği ve kimyasal değişimler gerçekleştiği için ağız yaraları çıkabilir veya tam tersi sigaraya başladığınız yada artırdığınız dönemlerde bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Vitamin ve Demir Eksikliği 

Demir ve vitamin eksikliği ve özellikle de B3, B9 (folik asit) ve B12 vitaminlerinin eksikliği ağızdaki yaraların tetikliyor olabilir. Vitamin eksikliği ayrıca kötü beslenmeye ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur her iki durumda ağız yaralarını tetikler, eğer doktorunuz başka nedenler göremiyorsa kesinlikle vitamin eksikliği sebebiyle ağız yaları oluşmaktadır. Ağız yaralarınızın nedenini anlamak için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Alerji

Besin alerjilerinin neredeyse tamamında  fıstık,  süt, fındık, balık, soya, buğday veya kabuklu deniz ürünlerinin Besinle ilgili alerji türlerini tetiklediği görülür.   Glüten, inek sütü proteinleri, çikolata, tarçın, ceviz, badem, domates, incir, limon ve çileğin ağız içinde yaralar oluşumuna sebep olduğu belirlenmiştir.

Diğer yazımız olan Dil ülseri nedir?  konusunu okumak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara