Akciğer Neden Su Toplar?

Akciğer Neden Su Toplar?

Akciğer su toplaması
Akciğer zarının iltihaplanması sonu akciğerler su toplar. Akciğerlerin su toplamasının tıbbi adı zatülcenp hastalığı olarak da bilinir. Akciğerler su topladığı zaman akciğerlerin şişmesi sonucu akciğerler büyür ve solunum yetersizliği ortaya çıkar.
Akciğerlerdeki plevra zarının içindeki sıvı hem üretilir ve hem tüketilir. Bu sıvı sürekli bir denge halindedir bu denge ortadan kalktığı zaman akciğerler su toplamaya başlar ve su toplayan akciğerlerde çeşitli hastalıkları da beraberinde götürür.

[reklam1]

Bu dengenin bozulmasında kalp yetmezliği ve bazı kanser türleri de sebep olmaktadır. Akciğerlerde su toplanmasının başlıca belirtileri vardır.
Ve en çok baş gösteren belirti de solunum yetmezliğidir. Kişi soluk alık vermekte güçlük hisseder. Omuzda ve göğüslerde tek noktada olacak şekilde şiddetli ağrılar hisseder. Akciğerlerin su toplanmasında baş gösteren belirtilerden biri de nefes darlığıdır. Akciğerlerde sıvın toplaması ile nefes alıp vermeyi engeller ve kişi nefessiz kalır. Böyle durumlarda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Akciğerler çok su topladığı zaman büyük ağrı yapar ve kişi sırt üsttü yatamaz. Doktorlar akciğerlerin su topladığı teşhise koyarsa hastanın su toplayan yere doğru yatmasını önerir. Başlıca belirtilerin başında öksürük de gelir. Öksürük kuru bir şekilde meydana gelir. Herhangi bir balgam çıkarmaz. Hasta kuru öksürük yaşadığı için de canı çok yanar. Ağrının şiddetini azaltmak için ağrıyan bölgenin üzerine uyulması tercih edilir. Ayrıca akciğerleri su toplamış bir hasta da titreme üşüme nöbetleri de gelir. Bu hastalık daha çok antibiyotiklerle tedavi edilir.

Diğer Akçiğer yazılarımızı okumak için tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara