ALERJİK RİNİT

ALERJİK RİNİT

alerjikrinitALERJİK RİNİT NEDİR:Alerji herhangi bir maddeye karşı vücudun anromal tepki vererek reaksiyon göstermesidir. Alerjik semptomları vücuda yabanci bir madde girip bağışıklığında buna karşılık vermeye başlamasıyla başlar.Bu olay maddenin vücuda girdiği yerde başlar.Savaş sırasında kanada çeşitli kimyasal maddeler salgılanır.Sonrasında ise allerjik belirtiler başgöstermeye başlar.Saman nezlesi olarak da bilenen alerjik rinit ise genel olarak ev tozu, polen veya hayvan tüyleri gibi alerjenlerin neden olduğu, Burun mukozasının alerjik nedenli iltihabıdır.Alerjik rinit günümüzde oldukça sık rastlanan bir hastalık olmasına rağmen hayati tehlike oluşturmaması ve öneri üzerine ilaclar alınma gibi durumlar nedeniyle çok fazla dikkat edilmemekte ve göz ardı edilmekte, dolayısıylada pek önemsenmemektedir.Alerjik rinit mevsimsel olaan ve yıl boyu olan alerji olmak üzere iki kısımda incelenebilir.Mevsimsel alerjik rinitte Özellikle bahar ayında oluşan çim ve ağaç polenleri hastalığı tetiklemektedir.YIl boyunca gerçeklesen alerjik rinitte ise ev tozları,küf mantarları ve hayvanların tüuleri hastalığın seyirini ağırlastırmatadır.ÜLkemizde saman nezlesi çok sık görülmektedir.En sık görülen etken ise çim polenidir.Bazı etkenler ise her zman vardır bunlar evlerdeki tozlar,hayvanlar çeşitli gıdalar gibi.Özellikle kış aylarında BU etken maddeler evlerinde kapalı olmasından ortaya çıkabilirler.
Alerjik rinit genel olarak 40 yaş altı kişilerde ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe belirtileri azalmaya başlar.
Alerjik rinit mevsimsel olabileceği gibi yılın her mevsimi de devamlılık gösterebilir.
ALERJİK RİNİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR:Burunda ve kulaklarda kaşıntı, gözlerde yanma, kızarıklık ve kaşıntı, geniz akıntısı, koku alamama, burun tıkanıklığı, halsizlik, baş ağrısı, hapşırma ve öksürük en belirgin özellikleridir.
ALERJİK RİNİTİN KARIŞTIRILDIĞI HASTALIK VARMIDIR: Alerjik rinit genel olarak grip ile karşılaştırılmaktadır. Burada en önemli etmen hastanın öyküsüdür. Şikayetlerin hangi dönemlerde görüldüğü, ne sıklıkla artış gösterdiği bilinmelidir. Muayenede burun mukozasının sürekli iltihabına bağlı oluşan poliplere rastlanabilir. Bu polipler ise burun tıkanıklığına neden olabilir ve uygulanacak birtakım testler ile alerjik rinite teşhis konulabilir.BAzı hastalarda alerjik rinit sinüzit ilede karşılastırılabilir, hatta hasta kişi yıllarca sinüzit tedavisi görebilir.Diğer taraftanda tedavilere rağmen alerjik rinit rahatsızlığı geçmeyen hastalardada sinüzit olup olmadığı araştırılmadır.Çünkü bu iki hastalık sıklıkla birbiriyle karıştırılmaktadır.
Alerjik rinit kortizonlu burun spreyleri, antihistaminikler ve uygun hastalarda aşı tedavisi (immünoterapi) ile tedavi edilebilir. Ancak tedavinin en önemli aşaması hastanın alerjene neden olan faktörlerden uzak durmasıdır.
Alerji tedavi edilmediği takdirde ilerleyerek şikayetlerin artmasına bağlı hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemekte, astımın da eşlik ettiği alerjik astıma dönüşerek ciddi solunum sıkıntılarına da neden olabilmektedir

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara