Ani Hareketlerde Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Ani Hareketlerde Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi günlük hayatta birçok insanın başına gelen bir olaydır. Özellikle de çok ani hareketlerde baş dönmeleri yaşayabiliyoruz. Bu ani hareketlerde baş dönmesini yaşamayan yoktur.

Ani hareketlerde baş dönmesi çocuklarda nadiren görülür. Genellikle 20 yaş üstü ve 40-5- yaş aralığında sıklıkla görülmektedir. Şunu bilmek gerekir ki baş dönmesinin kendisi bir hastalık değildir, başka hastalıkların belirtisidir. Baş dönmesinin birçok nedeni vardır ; kulağa bağlı nedenler, travmalar, nörolojik hastalıklar, dahili hastalıklar, psikolojik denge bozuklukları gibi nedenleri vardır.
Ani baş dönmesi:

Bir hareket yanılmasıdır. Kişi aniden kalktığından olmayan bir hareketi oluyormuş gibi görür. Kendisinin ve çevresinin hareket ettiğini zannedebilir.
Baş dönmesi nörolojiktir. Bir uzmana başvurulması gerektiğinde kulak, burun, boğaz ve nöroloji alanındaki uzmanlara gidilmelidir. Kişi yakın zamanda başına darbe almış olabilir bu ani hareketlerin sonucunda oluşan baş dönmesini buna bağlayabilir fakat başına aldığı darbeyle alakası yoktur. Bu ani hareketlerde oluşan baş dönmesinin deneni kulaktaki denge sıvısıyla ilgilidir. Bu ani baş dönemleri neden olur dersek: beynin beslenmesinin yetersiz olduğundan, sinüzitten kaynaklanan baş ağrılarından, aşırı stres gibi durumlardan, metabolik bozulmalardan kaynaklanabilir.
Ani baş dönmesinden korunmanın yolları da vardır: kulak burun boğaz uzmanına başvurmak, diyette tuzu azaltmak, spor yapıyorsak ara vermek, basıncı arttıracak yüzde, uçağa binme gibi durumlardan uzak durmak, yataktan kalkarken- yere eğilirken yapılan ani hareketlerden uzak durmak…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara