Apandisit Belirtileri Nelerdir? Apandisit nasıl anlaşılır?

Apandisit Belirtileri Nelerdir? Apandisit nasıl anlaşılır?

 

              Apandisit, apandisin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. 10 cm uzunluğu olan tüp şeklindeki apandis kalın bağırsağa bağlıdır. Apandis iltihaplandığında kalın bağırsağın bu bölümünü kapatır. Apandis patladığında içerisindeki iltihap karın boşluğuna akar ve acil müdehale gerektiren bir durumdur. Gerekli önlemler alınmadığında karın zarı iltihabına yol açması mümkündür.
              Apandisit belirtileri arasında en çok şikayet edilen durum karın bölgesinde yaşanan şiddetli ağrılardır. Göbek deliği ve çevresiyle başlayan ağrı alt karına doğru uzanır.

Karnın sağ alt kısmında aşırı derecede şiddetli ve keskin bir ağrı hissedilir. Bu şiddetli ağrıyla birlikte kişide sırt ağrısı, ateşin yükselmesi, kabızlık veya ishal, mide bulantısı, istifra etme ve gaz sorunu gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Ancak apandisit olduğunu düşündüğünüz her ağrının yanında bu belirtileri de görmeyi beklemeyin. Çünkü apandisit her hastada aynı yan etkileri göstermeyebilir.
Apandisit ilk aşamada gaz sıkıntısı, yemek sonrasında karın bölgesindeki ağrılar, böbrek ve çevresinde oluşan ağrılar şeklinde belirtiler gösterebilir.

Hissedilen ağrı sabittir ve şiddetlidir.
Apandisiti olan bir kişi büyük tuvaletini yapamaz.
İştah kaybı çok yüksektir ancak hasta bu duruma pek de dikkat etmez.
Yaşanan ağrılardan sonra bir istifra etme meydana geliyorsa apandisitten şüphelenmek mümkündür. Ancak apandisit istifraları pek şiddetli olmamakla birlikte sık sık istifra görülür.
Hastanın ateş derecesi ise 38 derece civarında seyreder. 39 dereceye çıktığı pek görülmez. Eğer görüldüyse acil doktora başvurulmalıdır. Bu durum başka rahatsızlıkların da habercisi olabilir.
İdrara çıkamama ve bu esnada çok fazla ağrı hissetmek de apandisitin belirtilerindendir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara