Arka tibiyal kas tendonunda kas yırtılmasının belirtileri nelerdir?Nasıl teshis edilir?

Arka tibiyal kas tendonunda kas yırtılmasının belirtileri nelerdir?Nasıl teshis edilir?

M-tibialis posterior’da akut travmatik tendon rüptiirü nadirtir. Yırtıl­maların çoğu, ilk önce hanımlarda, yorgunluk belirtisi seklinde görülmektedir. Hasta­lar genellikle, altı ayla bir yıl civarında ayak bileğinin iç tarafıyla ayak sırtında kronik ağrı olduğunu; bu agrıyla birlikte ayak tabanlarının yavaş yavaş çöktüğünü söylerler. Daha sonradan olan, edinsel düşük ayak sozu de bu kısımdan kaynakla­nır.

Bazen, yakınmaların başlangıcı ile ilgili ufak bir yaralanmadan da söz edilmeside normaldir. Arka tibiyal kas tendininde ve yırtılmasında, basmakla oluşan ağrının ve şişliğin bulunduğu kısımlar çoğu kez birbirine benzer. Tutulma tek yanlı ayrıcada ilerleyiciyse, görünüm belirgin ve çok tipiktir. Kuvvet vererek yere doğru bastırılan ayağa ar­ka taraftan bakılırsa, talus başının aşağı doğru iç kısıma kaymasıyla arka ayağın içe doğru çıkıntı yaparak valgus durumu aldığı; uzun kavisin kısmen kaybolduğu; önayağın adduksiyona geldiği fark edilir ve bazı ayak parmakları yanda görünür . Topuk kaldırma testinde hasta duvardan 45-60 cm civarında uzakta durur, yere tam basar ve avuçlarını duvara dayar. Dizleri tam ger­gin tutup, topuklarını yerden kaldırırken frontal düzeyde kalkaneusun durumu izlenir.

Arka tibiyal kas tendonu sağlam hastalarda topuk hızla içi doğru eğilir . Topukta iveriyonun olmaması, tendon yırtı­ğının olmadığına dair bir delildir. Bununla beraber, subtalar hareketi engel olan tendinit veya hastalıklarda normal iversiyon kısıtlanabilir.
Test, aynı pozisyonda tek bacak ve tek kopukla da yapılabilir. Hasta­nın topuğunu hızla kaldıramaması, topuğunun durumunu koruyamama­sı, kasın tendonundaki fonksiyonel sorunluluğu gösterir. Test sırasında ayrıca dizin tam olarak ger­gin olmasına çok dikkat etmek gerekir, zira tendon tam kopuk olsa dahi, tasta bükülmüş dizle topuğunu yerden kaldırabilir. Bu test diğer hasta- ııklarda, örnek olarak aşil yırtıklarında ve orta ayak kemiklerinin artrozunda da pozitif olabildiğinden, bu hastalıkların özenle saf dışı bırakılması ge- rekir. Derialtı yağ dokusunda ve yumUşak dokuda ödem oldukça azsa, diren- Ce karşı yaptırılacak adduksiyon ve isürümla sağlam M.tibialis posterior tendonu ortaya cıkarılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara