Aşırı titiz olunmalımı? Aşırı Titiz Olmak Bir Hastalık Mıdır ?

Aşırı titiz olunmalımı? Aşırı Titiz Olmak Bir Hastalık Mıdır ?

İnsanlar genel olarak temiz olmayı, tertipli olmayı, düzenli olmayı isterler ve bizler sürekli olarak temiz ve düzenli bir insan gördüğümüzde onları titiz olarak kendimizce isimlendiririz. Ve kendimizi de titiz olarak görürüz. Ama bazen bu sınırını aşabiliyor. Bir toz zerresine bile tahammülsüzlük, en basit bir lekede çamaşır suyu eldiven vb tam teşkilat bir temizlik, bir yeri dağınık görememe gibi sinir bozucu bir hale gelebiliyor.
İşte sinirlerin gerildiği bu noktada bu tarz sorular gelir aklımıza :”Acaba temizlik yapmadan durabilir yada bu tozlu yere oturabilir mi? mecbur kalsa ne olur?”. Temizlik güzel bir alışkanlık, amenna! Fakat çileden çıkardığı durumlarda olabiliyor. Arkadaşınız bu şekilde aşırı titiz bir insan ve oturup muhabbet ediyorsunuz. Esprisine camdaki ne lekesi, dediniz ve o gitti tüm camları yıkadı pirüpak etti. Rahatsız olmaz mısınız? Başka bir örnekle, siz sigara içiyorsunuz fakat biraz kül döküldü yere bir bezle silinmesi yeterli olacakken o kaldırdı halıyı yıkadı. Bu, rahatsız edici değil mi? Siz bir çaya gittiniz ve evden ayrıldınız misafirliğiniz bitti. O kalkıp tüm evi dip bucak temizliğe girişiyor bu sizi rahatsız etmez mi?. Evet değil mi? Çok rahatsız edici. Peki karşı taraf bunun farkında mı? Biliyor mu rahatsız olduğunuzu, yada biliyor ama kendini tutamıyor onun elinde değil. İşte eğer bildiği halde elinde olmadan yapıyorsa, aşırı titizlik bir hastalıktır.
. Titiz olmak iyidir. Her şeyin fazlası zarar. Aşırı titiz olmak abartıldığı vakit, elinde olmadan gayri ihtiyari bir durum ise, en ufak bir toz zerreciğine bile tahammülü yoksa, havadan bile nem kapıyor ise bu artık bir psikolojik aşırı titizlik hastalığıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara