Aşırı Uyku Hastalığı Nedir? Neden Kaynaklanir

Aşırı Uyku Hastalığı Nedir? Neden Kaynaklanir

Bir çok kişinin kendini yorgun hissetmesi ve günlük koşuşturmaca ile uyku halinin oluşması şikayetleri görülür. Bu tür şikayetler uyuduğunda geçmekte ve aynı durum olmadan tekrarlamaz. Fakat bazı kişilerde gün içende dayanılmaz uyku hali ve yorgunluk hissi göz kapaklarına söz geçiremez hali oluşmakta ve uyuduktan sonra dinlenmiş olarak uyanmaktadırlar.

Gece ne kadar uyumuş olurlarsa olsun gündüz özellikle de öğle saatlerinde bu uyku halinin yaşanması uyku hastalıklarından narkolopsinin belirtisidir.
Uyku apnesi ise gece yeterince uyunmasına rağmen yorgunluk hissi yaşanması, uyurken nefessiz kalarak horlama, baş ağrısı ile gündüzleri uyuklama şeklinde ifade edilir.
Uyku sağlıklı bir insan için gerekli bir ihtiyaçtır.

Uykunun az ve çok oluşunda da kişinin yaşadığı bir sorunun göstergesi olmaktadır. Çok uyumak kalp rahatsızlığı ve diyabet riskini arttırır, ayrıca fazla uyumak depresyon belirtilerinden biridir. Fazla uyuma tıbbi bir sorun olup, gün içinde yorgunluk, halsizlik, düşük enerji, hareketsizlik devamlı uyku hali, anksiyete, hatta hafıza kaybı gibi yaşanan sorunlar arasındadır.
Gece uykusunun aydınlık bir ortamda yapılması, horlama gibi sorunları olan kişilerin yeterli nefesi alamadıkları ve nefes durması gibi sorunlarla uyku bölünmekte ve bu durum kişinin yorgun kalkmasına ve gün içinde uyuklama, uykuya yenik düşme gibi durumlar gösterir. Bu sorunda bir uyku apnesi problemi olarak kabul edilip kişinin enerjisini düşürmesi ve anksiyete sorunlarına neden olacağı için tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.
Gün içinde duş alınmasına, kafein tüketilmesine rağmen uyku halinde bir değişim olmuyorsa,
Sohbet ortamında olmanıza rağmen, uykunuz geliyor ve uyukluyorsanız. Bu durum araba kullanırken de başınıza geliyorsa,
Sabahları yorgun kalkıyorsanız ve uyku hali gün içinde devam ediyorsa,
Gündüz uykuya dayanamayıp, uyuduktan sonra uyandığınızda kendinizi dinlenmiş hissediyorsanız, mutlaka bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara