Ayağın Ön Kısmının Frontal Düzeydeki Durumunun Belirlenmesi

Ayağın Ön Kısmının Frontal Düzeydeki Durumunun Belirlenmesi

Hasta, ayağının arka bölümü nötral pozisyonda, yüzükoyun yatar.Ayak ucunun düzeyi gözle değerlendirilir ve göreceli sagital eksen kalkaneusa göre ölçülür. Inervesyondaki ayak ucu kalkaneusa göre varus; eversiyondaysa valgus durumundadır . Ayak ucunun frontal düzeyde durumunu ölçmek için, metatarslarm başına gûniometreyle biraz bastırmak gerekir. Goniometrenin metatars başları boyunca duran koluyla, kalkaneusa dik hattan oluşan açı ayak ucunun varus  ve valgus  açıları olarak tanımlanır.

Plaka Testi
Ayakta duran hastada ayağın arka kısmının yönünün tam ölçülmesi, ayaktaki biçim bozuklukları ve topuk yastıkçığının hareketliliği nedeniyle zorsa da, önceden çekilen bir hat bu konuda yardımcı olabilir.

Plaka testi, ayağın ön ve arka bölümlerinde denge sağlamak için gelişmiş deformitelerin esneklik derecelerinin belirlenmesinde yararlı bir yöntemdir. Coleman’ın yan plaka testi, fikse ayakucu valgus sapmasıyla birlikte olan arka kısmının varus sapmasının esnekliğinin belirlenmesinde kullanılır. Biçim bozukluğunun boyutlarına göre değişecek yükseklikteki tahta plakalar topuk altına, dıştan metatarslara kadar uzanacak ve I. metatars yere düşecek biçimde yerleştirilir .

Ayağın arka bölümünde dengeyi sağlayan biçim bozukluğu esnekse, plakanın dış kısmında düzelecektir . Sabitleşmiş olduğu durumlardaysa, ayağın arka kısmı varus durumunda kalacak ve yön, plaka konmazsa, hiç değişmeyecektir. Kalıcı pes varus deformitesi olan hastalarda, ender olmakla birlikte, arka bölümü kompansatris değişikliğe uğramış ayakta valgus; ön bölümü fikse ayaktaysa varus sapması saptanmıştır. Bu hastalarda ayağın arka kısmındaki sertleşmenin boyutları, plakanın doğrudan doğruya I. metatarsın başının altına konmasıyla (iç plaka testi) belirlenebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara