Ayak Bileği Ekleminin ve Ayak Sırtının Tendon Hastalıkları nelerdir?

Ayak Bileği Ekleminin ve Ayak Sırtının Tendon Hastalıkları nelerdir?

Ayak bileği ve ayak sırtı tendon hastalıkları, tendinit, tendovajinit, tendoperiostit, tendon sublüksasyonlarıyla, yarı ya da tam tendon yırtıklarıdır.

Tendon hastalıklarında hastaların en önde gelen yakınmaları, tutulan tendon üzerinde yayılıcı ağrılardır. Yakınmalar genelde, travma öyküsü olmaksızın yavaş yavaş başlar ve tendonları zorlayan hareketlerle ağrı artar.

Yakınmalar, sürekli oturarak çalışanlarda, uzun süre ayakta durduklarında da ortaya çıkar. Sabahları yataktan çıktıktan ya da uzun süre oturduktan sonra atılan ilk adımlar ağrılıdır (artrozlardaki ilk adım ağrısı!). Birkaç dakikalık hareketten sonra kaybolan bu ağrıları hastalar krampların çözüldüğü, ya da kasların esnediği şeklinde açıklarlar. Aşırı hareketli günlerde ağrılar, özellikle gün ilerledikçe artar. Antiflojistik ilaçların alınmasından sonra ağrılar çoğunlukla geriler. Tutulan tendonun aşırı zorlanmasında seyrek de olsa, ayakta biçim bozuklukları oluşabilir. Pozisyon değişiklikleri, örneğin hastanın ayak tabanındaki siğil ya da artroz (halluks rijitus) vb. nedenlerle ayağını sakınması, dolayısıyla belli bölgedeki tendonları zorlaması, yakınmaların nedeni olabilir.

Yarım ya da tam tendon yırtığı olan hastalar, genelde hareketle ortaya çıkıp dinlenmeyle kaybolan şişlikten şikayet ederler.

Yavaş ilerleyerek ortaya çıkan ayak deformasyonlarından da söz edilmektedir. Öteki olası yakınmalar, ayakta zayıflık, yorgunluk ve işlevde yitime kadar varabilen sınırlanmalardır, (fonksiyon kaybı!).

Ayak bileği muayenesinde şu noktalara dikkat edilmelidir:

1. Tendon boyunca, normal yüzeysel çizgilerin yitimi ile birlikte şişlik, Özellikle iki yanda malleollerin arkasındaki çukurluğun kaybolması,

2. Eğilim (islidat-yatkınlık) ya da tendon hastalığının sonucu olarak ayakta meydana gelen statik biçim bozukluğu,

3. Ağrı ya da işlev yitimi nedeniyle topallama,

4. Tutulan kasın dirence karşı bilinçli kasılmasıyla, tendon boyunca  yayılan ağrı,

5. Tutulan kasın pasif gerilmesinde ağrı,

6. Tutulan kasta, elle verilecek direnç ya da ayakta durma testinde  gözlenen zayıflık belirtileri ya da işlev yetersizliği,

7. Tutulan kasta, normalde kas karnının sıkıştırılmasıyla oluşan hal reketin alınamaması.

Öyküsünde tendon hastalığı kuşkusu olan hastalarda, muayenede bı verilerin üzerinde Özenle durulmalıdır. Kasların bölgesel anatomisiyle is [evleri konusunda yeterli bilgisi olanlar için, tutulan kasın ayırt edilme! ve hastalığın doğru tanısı zor değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara