AYAK BİLEĞİNİN BURKULMASI NEDEN VE NASIL OLUR

AYAK BİLEĞİNİN BURKULMASI NEDEN VE NASIL OLUR

Ayak bileği burkulmaları yarlanmalar içerisinde en sık rastlanan olaylardan biridir.Basit bir ayak bileği burkulması genellikle hic bir iz bırakmaz ve belirli bir sure sonra kişi normal hayatına geri dönebilir.Ayak bileği burkulmasında ayak herzman içe doğru döner ve dıştaki bağlarda yaralanmalar oluşur.Ayak bileği iki adet alt baldır kemiği, yedi adette tarsal kemik vve çok sayıda ligament, kas ve diğer elemanlardan oluşan bir yapı olarak gorunur. Özellikle spor yapan ve ayak bileğini yoğun islerde kullanda kişilerdeayak bileği burkulması gözlenir.. ayak bileğinin içinde ve dışında bulunan ligamentler yani bağlar  ayak bileğinin hareketini yonlendirirler.. Bağlar bir kemikten başlayarak diğer kemiklere uzanan ve bu kemikleri birbirine bağlamaya yarayan yapılardır.Aniden yapılan yada bağların taşıyabileceğinden fazla bir yük binmesi durumunda bu bağlarda zorlanmalar oluşur.. Bu duruma ayak bileğinde burkulma  denir. Ayak bileğien cok görülen çeşidi ise, ayağın dıs kısmından alınan darbe ile ayak bi­leğinin iç arka tarafına doğru zorlanarak tendonlarınıyaralanması ile neticelenen burkulma şeklidir..Ayak bileğinde olusak travmanın derecesine göre ayak bileğinde burkulma o denli şiddetli gözlenir.

.Ayak burkulmasında birinci evrede bağlarda kopma olmaz . Bir miktar esneme olur ve bunun sonucunda odem toplanır.Bu evrede istirahat oldukça önemlidir.

Ayak bileğinin burkulmasında ikinci evrede bağlarda kısmi yırtılmalar gorulur.Ağrı mevcuttur.Kişi mutlaka dinlendirilmeli ayak bileği sabitlenmelidir.

Ayak bileği burkulmasında 3. Evrede ise artık bağlar kopmuştur.Bu evrede doktorun incelemesi sonucu cerrahi mudehale gerekebilir.

Teşhis : Hasta, doktora ağrı, topuğa ve ayak bileğine doğru şişme ve morluk, ayaklarının üzerine basamama şikâyetleri ile başvururDoktor yapacağı fiziki muayene ile hastayı gerekli birimlere yönlendirir.Gerekli görürse goruntuleme aletlerinden yararlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara