Ayak Mantarı Nedir Ve Nedenleri Nelerdir ?

Ayak Mantarı Nedir Ve Nedenleri Nelerdir ?

                                                 Ayak mantarı nedenleri
En çok erkeklerde görünen sıcak, karanlık, nemli ortamlardaki mikropların ayak derisinde büyümesiyle oluşan cilt sorununa ayak mantarı denir. Ayak mantarı genelde herkesin şikâyet ettiği bir cilt sorunu olarak bilinmektedir.
Ayak mantarı sorunun birçok nedeni vardır.
Ayak mantarını belirtilerinden başlarsak ilk önce, ayakta ilk başta kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlanması gibi belirtileri vardır. İçi su toplamış yaraların yanında yaranın kabuklanıp dökülme durumu da yaşanır. Verilen bu şikâyetlerin tümü ayak mantarının belirtileridir.
Peki, ayak mantarının nedenleri nelerdir.
Ayağın çok terlemesi ve bu terlemede ayağın yıkanmaması gibi durumlar ayak mantarına neden olmaktadır. Uzun süre ve ayakkabınız eğer çok sıkı ise buda ayak mantarın oluşmasına neden olmaktadır.
Banyo sonrası ayaklarınızı ve ayakların parmak kısımlarını kurutulmaması gibi durumlarda ayak mantarına neden olan bir diğer durumlardır.
Ayrıca her mevsim kalın çorapları giymeniz, başkalarına ait olan çorapları kullanma gibi durumlarda ayak mantarına neden olmaktadır. Kalite bakımından düşük ayakkabıların yanında, tırnakların yanlış kesilmesi de ayak mantarına neden olmaktadır.
Ayak mantarının tedavi yolları ise, her zaman ayaklarınızı belli bir sabun ile yıkayıp size ait bir havlu ile iyi bir şekilde kurutmalısınız. Daha sonra her mevsim çorap yerine mevsimine göre çorap giymelisiniz. Ayakkabı konusunda ise ayakkabınızın ayağınıza dar olmaması ve ayrıca kalite bakımından iyi bir ayakkabı olmasına dikkat etmelisiniz.
Ayak mantarı sorunu yaşayan kişiler kolonya ile ayaklarınızı her gün yıkamanız iyi sonuç verecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara