Ayak Muayenede Nötral Pozisyonun Açıklanması nasıldır?

Ayak Muayenede Nötral Pozisyonun Açıklanması nasıldır?

İşe, ayağın arka bölümünün nötral durumunun belirlenmesiyle başlanır. Karınüstü yatan hastanın ayaklan muayene masası dışında boşta kalır. Bu durumda ayaklar normalde dışa dönüktür. Bir ayağın iç molleolu ötekinin diz arkasına konursa, muayene edilen bacağın dışa dönmesi önlenmiş olur. Bu manevrada, pelvis eğileceği için, bacak içe döner . Dolayısıyla ayağın istenmeyen dış rotasyonunu da elimine edilir.Sonra, bir çizgi baldırın ortasından ayakbileğine, bir çizgi de sagital kalkaııcus ekseni boyunca çekilir .

Gevşek duran ayak her ne kadar ayak sırtıyla nötral durumda bulunursa da, gene de kontrol edilmelidir.

indir

Hekim, V.metarsın başını aynı taraftaki eliyle tutar, karşı taraftaki elinin tek parmağını da talusun başını ve naviküler kemiğin çıkıntısını hissedecek biçimde yerleştirir. V.metatars dikkatle aşağı doğru çekilir ve ayakbileği eklemi nötral duruma getirilecekmiş gibi dorsal fleksiyona ililir.

Arkasından, talus başı ve naviküler kemiğin çıkıntısı (tü-beritas ossi navicularis) aynı hizaya gelinceye kadar ayak burnu art arda yineleyerek adduksiyona ve abduksiyona getirilir . Maniplas-yon başarılı olursa, kalkeneus nötral pozisyona gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara