Ayakbileği Eklemi (articulatio talocruraris) yapısı nasıldır?

Ayakbileği Eklemi (articulatio talocruraris) yapısı nasıldır?

Ayak bileği ekleminin, dorsal ve frontal düzeyde, bir derecelik hareketi vardır. Normal yürüyüşte hareket payı çok küçük olmasına karşın, yitirilmesi, özellikle ayağın dorsal fleksiyonunda önemli olumsuz mekanik ve işlevsel sonuçlar doğurabilir. Dorsal fleksiyon yitirilirse, basma orta fazında ayak topuk temasını sürdüremeyeceği için, parmaklar erken yerden kalkar ve o anda hemen öne hareket eden tibya ayak bileği ekleminin dorsal fleksiyon sınırını aşar. Dorsal fleksiyon, alışılagelmiş şekliyle, ya kasılmış M. gastrocnemius ya da ayak bileği artrozunda öne uzayan bir epin tarafından engellenebilir. Bilek ekleminin pasif dorsal flek-siyonuyla, bükülü ve gergin diz arasında yapılacak karşılaştırma, engellemenin nedenini ortaya koyabilir. Bükülü dizde dorsalfleksiyondaki belirgin artma, M.gastrocnemius ve eklemde bozukluğun engelleyici etmen olmadığının kuvvetli delilidir .

Gergin topuk bandı ayağın arka kısmının versiyonunu kuvvetlendirerek subtalar aşırı hareketi-hiper mobiliteyi dengeleyebilir. Böyle durumlarda, yetişkinlerde, ileri pes planovalgus ortaya çıkabilir.

Aşırı gergin aşil tendonunun bu biçim bozukluğuna yol açıp açmayacağı bilinmiyor. Bu hastalarda , kalkaneus önce elle nötral durumda tesbit edilir. Sonra, bilek eklemi pasif olarak dorsal fleksiyona getirilerek gastrocnemi-usun kasılması sağlanırsa, kalkaneus kendiliğinden dışarı doğru döner.

 

Eklemde bir bozuklukla ya da ayak bileği artrodezinde yitirilen dorsal fleksiyon, transversal eklemin hipermobilitesiyle kompanse edilebilir. Ayak bileği ekleminin gerçek dorsal fleksiyonuyla transversal eklemdeki dorsal translasyonu gözle ayırt etmek zordur. Sagital düzeyde tibya ekseniyle topuk yastıkçığınm alt düzeyi arasındaki kavsi ölçmek yumuşak doku kayması nedeniyle her ne kadar tam olmazsa da, ayak bileği ekleminin gerçek hareketini belirlemede en iyi yöntemdir .

Hasta, bacağını öne iter ve topuğu zeminde düz tutarsa, hekim tibya-nın zemine göre sagital düzeyle açısını, kompansatris hareketlilik de dahil olmak üzere, ayağın arka kısmının tüm işlevsel pasif dorsal fleksiyonunu belirleyebilir . Yanılgıyı önlemek için, her formülerde ölçme tekniği açıklanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara