Ayaklara etki edebilen sistem hastalıkları nelerdir?Bu hastalıklar nasıl gelişir?

Ayaklara etki edebilen sistem hastalıkları nelerdir?Bu hastalıklar nasıl gelişir?

Ayaklara da etki edebilen sistem hastalıkları,gut, diyabet, geiter Sendromu ,RA, psöriyazis,ve ankilozan spondilittir.
Diyabet:
Şeker hastalarının ayak problemlerinin basında sinir ve damar problemleri önemli bir yer tutar. Bu komplikasyonların hepsi beraber olabilirlerse de, patolojik bulgular ilk önce ya dolaşım veya duyusal sorunlardan kaynaklanabilir.
Diyabetli Ayağında Dolaşım Bozukluğu:
Şeker hastalarında gorulen ayak dokularında ki oksijen yetersizliğinin ana sebebi, büyük damarlarda tıkanmaya kadar varan daralma, ufak damarların hastalan­ması veya her ikisinin birden olabiilmesidir. İnfeksiyonlara eğilim, Yara iyileşmesinde meydana gelen ge­cikme, gangren olmuş açık yaralar bu belirttiğimiz yetersiz kan akımının belirtileridir. Dıştan baskılar orneğin dar ayakkabı veya topuğun uzun süre yatakta basınç altında kalması gibi ve kimyasal infeksiyon aracıları gi­bi iç etmenler de belirttiğimiz gibi dokuların kan dolaşımını olumsuz yonde etkileyebilmektedir. İnfeksiyonda damar etkili olan amin ve bakteriyel toksinler, damarların daralmasın­da, nekrozların genişlemesinde ve infeksiyon etmenlerinin yayılmasında basfoktor olarak etkili olurlar. Olusan yaraların tekrar iyileşme şansı azdır ve çok yüksek ihitmalle amputasyon düsünebilir..
Çevresel dolaşım sorunları çok daha önceden farkedilebilirse , dolaşımın tekrar düzel­mesi için gerekli önlemler zamanında alınabilir ve deri tutulumu da bu sayede önlene­bilir.

Eğer ayaktakı nabız zayıflamıs yada hiç alınamıyor ise palpasyan yukarılarda yapılmalıdır.  Nabız kuvvetli alınıyor bunun yanındada  gözle gorulur canlı kırmızılık; parlak,  ince,kılsız deri ve tırnak değişiklikleri  gibi birtakım  bozukluklar küçük damarların tutulma belirtileridir. bu turde hastaarın    tam uyan ayakkabı giymesi zorunludur. Başlangıçta zararsız gibi görünenr renk yitimi bile sonunda amputasyona götürebilir. Bu nedenle bu konu son derece ciddiye alınmalıdır. Dolaşımı yetersiz olan  yatalak hastalar özel bakıma ihtiyac duyarlar . Kurallara göre desteklenmemiş  topuklarda nekroz tehlikesi hiç de kucunsenmeyecek boyuttadır

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara