Ayaklardaki Biçim bozukluklarının sebepleri nelerdir?Biçim bozukluğuna hangi olaylar neden olur?

Ayaklardaki Biçim bozukluklarının sebepleri nelerdir?Biçim bozukluğuna hangi olaylar neden olur?

1-İç nedenler:
İç nedenler,genetik ve kalıtımsal sebeplerdir. Bazı ailelerde sıkca gorulen taban çöküklükleriyle birlikte düz tabanlık ve baş parmaktaki çarpılma yani hallux valgus hastalığı çok daha daha yaygın olarak gorulur. Ancak bu, onların sekil bozukluğu olan ayaklarla dünyaya geldikleri anlamına gelmemektedir. Bu bahsettiğimiz ailelerin çocuklarının ayakları dunyaya ilk geldiklerinde yani doğduklarında gayet normaldir. Kalıtımsal olandan anlatılmak istenen, ayakların kemik ve bağ sistemlerinin dış faktörlere karsı daha dirençsiz ve diğer bireylere gore zayıf oluşudur. Bu çocukların, günlük yaşantılarının vede vücut ağırlığının etkisiyle zorlanan ayakları, zamanında sezilip gerekli önlemler alınmasa, daha çabuk ve basit deforme olabilir.

2-Dıs sebepler:Kalıtımsal bir yatkınlık olmasada , medeniyetin getirdiği yaşam tarzının zorlamaları ve, ayağa karsı olan sevkatsizlik bakımsızlık biçimindeki ilgisizlik ve önemsemezlik, ayaklarda ilerleyen zamanlarda oluşan şekil problemlerinin başta gelen nedenleridir. İşi gereği sürekli ayakta durmak, tabanları kağıt gibi ince ve sert, ayağa tam olarak yerlesmeyen halk değimiyle fantezi ayakkabılarla asfalt ve beton zeminde dolaşma zorunluluğuda , hanımların şık gorunmek adına için giydikleri huni gibi dar burunlu ve yüksek topuklu pabuçlar içerisinde havasız, kıpırdama olanağı dahi bulamadan hareketsiz sıkışıp kalan bakıma muhtac zavallı ayaklar!
Başlangıçta çokta belirti vermeyen hafif, fazla ağrı vede rahatsızlık vermeyen yapısal , fonksiyonsel sorunluluklar, küçümsenip üzerinde pekte durmadığımız ve gerekli önlemler alınmadığı için, ilerleyen zmanlarda ayaklarda çarpıklıklar, nasırlar, şişler, ortaya çıkıp, ağrılar, sancılar ve yanmalar başlayınca da çok kez iş işten geçmiş ve yapılacak çok fazlada sey kalmamıstır. Bu vurdumduymazlıkların nedeni çok kez dikkatsizlik, bilgisizlik vede eğitimsizlik değildir. Eğitim ve kültür düzeyleri ortalamanın üstünde olan bazı bireyler, bilhassa da belirttiğimiz gibi hanımlar, bilerek veya bilmeyerek,yada isteyerek veya istemeyerek aynı hataya defalarca düsmekte, moda ve hoş görünmek uğruna giydikleri sivri burun,dar, ve yüksek topuklu olan ayakkabılarla yalnızca ayaklarının da değil, beden sağlıklarını da bir okadar tehlikeye sokmaktadırlar. Ayrıca Dar ve sivri burunlu ayakkabı giymek askına kapılanlar yalnız kadınlar da değildir! Aynı sevda içerisinde yüzen kapılan erkekler de yok değil!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara