Ayakların anatomik yapısı nasıldır ve neye benzemektedir?

Ayakların anatomik yapısı nasıldır ve neye benzemektedir?

Doğanın ustaca ve tizilikle yarattığı, bize kolaylıkla ayakta durabilme, kosabilme,yürüyebilme,aynı zamndada koşup sıçrayabilirle imkanı veren ayaklarımızın yapısında, hareket sistemimizin diğer organları gibi kas grupları,sinirler,kemikler,sinirler, , bağlar, vede kirişler yer alır. Ayaklarımızda bulunan toplamda 28 kemik ve kemikçik çok sayıda bağlarla bir birine bağlanmıstır .

Alt bacağın önünden, arkasından vede yanlarından gelip ayak kemiklerine bağlanan bu uzun kaslar ayağı hem yukarıya kaldırıp hemde aşağı indirir, aynı zamanda da içe dışa döndürür. Ayağın kendi yapısında bulunan bir dizi ufak kısa kas da ayağa daha ufak çaplı hareketler yaptırdıkları gibi, ayağın altında da bir nevi yastık görevi de görür.
Ayakların görevleri daha iyi yapabilmeleri vücut ağırlığına tıpkı amortisör görevi yapıp, tabandan gelen darbeleri de yumuşatarak bu darbeleri bacaklara aktarabilmesi için boyuna iki, enine de bir kavis vardır. Ayak boyu yönündeki bu iki kavisten içteki olan daha derin, dıştaki ise daha basıktır. Enine olan üçüncü kavis ayağın ön kısmında, tarak kemiklerinin hemen altında yer alır .
Ayakların özgün anatomik yapılarıyla komplike fonksiyonleri tamamıyla ayrı bir konudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara