Ayakta Dururken Ayak Muayenesi nasıl olur?

Ayakta Dururken Ayak Muayenesi nasıl olur?

Ayakta duran hastada ayaklara önce önden, sonra arkadan bakılarak ayağın ön ve arka bölümlerinin yönleri, yerel biçim bozuklukları ve ayağın boyuna kavsi değerlendirilir.

Yürüme:

Haşlanın yürümesine bakılır. Basma ve salınım fazlarının hızla değişmesi, gözlemde yürüyüş biçiminin değerlendirilmesini zorlaştırırsa da, gene de simetri, ayağın durumu, çıplak ayağın yüklenme kapasitesi, bilinçsiz korunma hareketi, yürümenin gelişiminde topuğun yere konması, taban yüklenmesi, topuğun yerden kaldırılması ve nihayet parmakların yerden kaldırılması konularında fikir edinilebilir.

Dikilme Testi:

PJantar fleksiyonda tendonların işlevsel bozuklukları iki testle gözle nebilir:

1. Dik dururken iki topuğun birden havaya kaldırılması, 2. Te ayak üzerinde gergin dizle topuğun kaldırılması

Otururken Muayene

Hasta muayene masası üzerine oturtulursa, deri ve tırnak değişiklikleri, dolaşım bozukluklarıyla ilgili olası deri lezyonları, kırmızılıklar ve şişlikler yakından görülebilir. Ayak tabanı ve ayak sırtlarının gözlemi aynı derecede önemlidir. Tabanlarda, düşey ve çapraz güçlerin etkili oldukları alanlarda oluşan deri sertleşmeleri (kalluslar), ayak mekaniğinin bozulmuş olduğunu gösterir.

Damarlar

Önce, A.dorsalis pedis ve A.tibialis posteriyor elle yoklanmalıdır.

Nabızlar zayıf ya da hiç alınamıyorsa, vakit geçirmeden damarların Doppler sonografisi de dahil tam tetkikleri yapılmaladır. Bu muayeneler, özellikle bir cerrahi girişimin söz konusu olduğu durumlarda daha da önem kazanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara