BALIK YAĞI,PROTEİNLER,ETLER,BALIK,YUMURTA,SEBZE,SOĞAN VE SARIMSAĞIN DİYETTEKİ YERİ NEDİR?

BALIK YAĞI,PROTEİNLER,ETLER,BALIK,YUMURTA,SEBZE,SOĞAN VE SARIMSAĞIN DİYETTEKİ YERİ NEDİR?

Balık yağı;  Büyük oranda Omega 3 içerir. Günde  1-2 kapsül tüketilebilir. Bazı ağır hastalıklarda bu miktar doktor kontrolünde 5-6 grama kadar çıkar.

Proteinlerde; pastörize ve homojenize edilen sütlerden olabildiğince uzak durun.Kutu sütü tüketmeyin. Bulabilirseniz mandıra sütü için.

Etler; yağsız olmamalı, vede çok fazla pişirilmemeli. Güvenilir şekilde yapılmış  sucuk, kavurma, pastırma gibi et ürünleri serbestçe yenilebilir.

Etin az yenmesi yada hic tüketilmemesi  B12 vitamini, kamitin, koenzim Q10 ve bazı esansiyel amino asit eksikliklerine yol açabilir. Bu eksiklikler başta organlarınız olmak üzere kalbede zarar verir.

Beyaz et olarak ise; köy tavuğu gibi doğal ortamda beslenen ve diğer doğal ortamda beslenen kümes hayvanlan yenilmeli. Çiftlik tavuğu doğada beslenmez çeşitli hormonlar verilerek  hızlıca büyümesi sağlanır ve yediği yem doğal değildir; tadı kötüdür. Çiftlik tavuklannın avantajları yokmudur evet vardır. Ucuzdur ve çabuk pişer .

Balık yerken; balıktaki en büyük risk ağır metal zehirlenmesi olayıdır. ağır metal zehirlenmesi riskini azaltmak için yapılması gereken ise küçük balıklar tercigh etmek olucaktır. Balık çiftliği balıklan ilaç ve yemlerle beslenirler bu durum da  tatlannın kötü olması ve çevreyi kirletmeleri bakımımdan sakıncalıdır.

Yumurta;  en çok kullanılan ve en kaliteli protein kaynağı. Yine doğal ortamında yetişmiş tavuklardan elde edilen Köy yumurtası tercih edilmeli. Günde 1 ile 4 yumurta yenebilir

 Sebzeler; sağlıklı beslenmek adına sebzeler daha çok çiğ tüketilmeli. Örneğin salata bol miktarda tüketilebilir.. Koyu yeşil yapraklılar K vitamini, kalsiyum ve magnezyum yönünden zendgindirler.

. Baharatlar da tüketilmelidir. Zerdeçal, , meyankökü, hardal,  tarçın, kişniş, kırmızıbiber, susam, saftan karanfil, zencefil, nane, kakule, , kafur, kimyon, karabiber demirhindi, biberiye, çörekotu gibi baharatlar artık kronik hale gelen hastalıklara yaklalanmamak adına faydalıdır. Bu arada Baharatın küflü olmamasına dikkat edin.

Sarımsak, hücreleri paslanmaktan korur. İçeriğindeki doğal yapısıyla antitoksidan etki yapar.  Her gün en az iki diş sarımsak tüketilmesi faydalıdır.  Ayrıca Soğan da en az sarımsak kadar değerlidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara