Bas Ağrisi Neden Olur? Hangi Hastaliklarin Habercisidir?

Bas Ağrisi Neden Olur? Hangi Hastaliklarin Habercisidir?

Baş Ağrıları Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir Beyin  damarlarının  genişlemesi ağrıya sebep olur. Baş ağrıları boyun bölgesindeki damarlar, kas ve saçlı deri kaynaklıdır. Dengesiz beslenme, uyku düzensizliği, yoğun ve uzun süren stres baş ağrılarının bilinen basit sebepleridir. Kısa süren baş ağrıları (akut – atak) genellikle tehlikesizdir. Uzun Süren ağrılar ( kronik ) migren ya da ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Tehlikeli hastalıkların sebep olduğu baş ağrılarında çoğu zaman ağrı kesiciler fayda etmez. Her insanın yaşamında bir kez mutlaka baş ağrısı olur. Baş ağrıları dikkate alınması gereken ve doktora başvurulması gereken ağrılardır. Özellikle kronikleşen ağrılarda ağrıyı hafife almayıp doktora gidilmelidir.  Ülkemizde baş ağrısı oldukça yaygındır. Kadınlarda % 95 oranında görülen baş ağrıları erkeklerde % 90 civarındadır. Baş ağrısı çoğu kez önemsenmez ancak bu yanlıştır. Baş ağrılarını iki sınıfa ayırabiliriz. Primer ve Sekonder Baş ağrıları. Primer ağrılar belirli bir sebebe dayandırılmayan çoğunlukla gerilim, küme baş ağrısı ve migrendir bunun yanı sıra beyin tümörleri, enfeksiyon, damar hastalıkları, göz ve kulak rahatsızlıklarımda ağrıyı tetikleyen etkenlerdir. Bazı ağrılar şiddetlenip mide bulantılarına ve kusmaya sebep verir. Bu tür durumlar ciddi bir hastalık habercisi olabileceğinden vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.Baş ağrılarında önemsememiz gereken durumlar;Şiddetli ve ani beliren baş ağrıları: İlk defa çok şiddetli ağrı yaşanıyorsa kanamadan şüphelenilebilir. Subaraknoid kanama olarak değerlendirilebilecek bu kanama türü beyindeki damar duvarlarında anomali kaynaklı balonlaşmayla anevrizmaların yırtılması sebebiyle oluşur. Bazı hastalar bunu “başımın içinde patlama oldu “ olarak tarif ederler. Bu türden ağrılarda genellikle bulantı, kusma, uyku hali, ışığa ve kokuya karşı hassasiyet ve epilepsi nöbetleri gözlemlenir. Bu sebeple hastanın acilen hastaneye ulaştırılması gerekir. Bu tip şikâyetlerin dikkate alınmadığı durumlarda maalesef 24 saat içinde bu hastaların dörtte biri hayatını kaybediyor.Geçmeyen ve giderek şiddetlenen baş ağrıları; Baş ağrıları eğer gittikçe artıyorsa önemsemek gerekir. Doğum kontrol hapı kullanan ve sigara içen kadınlarda baş ağrısı şiddetleniyorsa beyin damarlarının pıhtılaşması sonucu oluşan sinüs halinde tedavi için vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Egzersiz , Cinsel aktivite , ıkınmak ve hapşırmayla ortaya çıkan baş ağrıları : Egzersiz yapmak , hapşırmak yada ıkınmak  kafatası içinde basınç oluşturur. Basınç geçici baş ağrılarına sebep olabildiği gibi beyin tümörleri  basınç etkisiyle ağrıya sebebiyet verir.
 
 Kafa Travması sebepli baş ağrıları :  Çarpma , düşme , tarafik kazaları gibi kafa travmalarından sonra beyin dokusunda zedelenme veya beyin damarlarında kanamalar oluşabilir.  Daha az rastlanan diğer bir durumda beyin zarları arasında görülen sızıntılardır . Bu sızıntılar   travmadan haftalar, hatta aylar sonra şiddetli baş ağrılarına ve denge bozukluğuna sebebiyet verir.  Görme bozukluğu , konuşma zorluğu, kol ve bacakta uyuşma ve halsizlik : Nörolojik işaretlerle beraber görülen baş ağrısı , beyin dokusunda sorun olduğunu gösterir.

Tedaviye rağmen gerilemeyen baş ağrıları : Kafatası içinde bulunan tümör, lezyonlar , basınç artışı , merkezi sinir sisteminde gelişen enfeksiyonlar , iritasyon yapan hastalıklarda baş ağrısında direnç gösterir.
Baş ağrısının hep aynı bölgede olması: Kafatasında oluşan lezyonlarda baş ağrısının hep aynı bölgede olmasına etkendir.

Ateş, Kafa Karışıklığı , Uyku Hali ve Vücutta görülen döküntüler : Bu türden belirtilen  gösteren menenjit beyni saran zarların ve beyin dokusunda  enfeksiyon etkenleri  oluşturan iltihabi hastalıktır. Menenjit hastalarında şiddetli baş ağrısı görülür. Yüksek ateş, uyku hali, halsizlik  enfeksiyonun beyni etkilediğini gösterir. Merkezi sinir sistemi enfeksiyonları sakatlığa ve ölüme sebebiyet veren hastalıklardandır.
İleri Yaşlarda Görülen Baş Ağrıları : 50 yaş ve üzeri bireylerde görülen Temporal arterit tehlikeli bir hastalıktır. Orta yada şiddetli  başlayan giderek artan baş ağrısında görme bozukluğu , eklem ağrıları , halsizlik ,  çiğneme güçlüğü  gibi semptomlar gösterir.  Erken tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme kaybı , ve beyin hasarlarına sebebiyet verir. İleri yaşlardaki baş ağrıları beyin damar hastalıkları ile beyin tümörleri olasılığını  akla getirmeli.

Bilinçsizce Alınan İlaçlar :Pek çok tehlikeli hastalığın sebebiyet verdiği baş ağrılarında , ağrı kesiciler çok fazla etki etmiyor. Bazı durumlarda geçici düzelmeler gösteren ağrı kesiciler kişinin tedavi olmasını , doktora başvurmasını çoğunlukla geciktirir. Bilinçsizce alınan bazı ağrı kesicilerin kanı sulandırma etkisi olduğundan  beyin kanamalarında , kanamayı daha şiddetlendirildiği bilinmekte. Baş ağrısı hayat kalitesini  etkilemeye başladığı anlarda doktora gitmek gerekir. Modern  cihazlar sayesinde baş ağrılarına nelerin sebebiyet verdiği günümüzde kolayca tespit ediliyor.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara