Başın anatomik incelenmesi nasıldır?

Başın anatomik incelenmesi nasıldır?

Baş iki kısma ayrılır: Kafa ve yüz.Kulakların ve gözlerin üzerinden geçen hayali bir çizgi başı ikiye ayırır . Bu çizginin üzerinden kalan kısmına kranium denir, içinde beyin var­dır ve kafa tabanındaki geniş bir delik (foramen magnum) aracılığı ile medulla spinalis ile bağla­nır. Kraniumun en arkadaki bölümüne öksiput denir. Kraniumun her iki tarafındaki lateral bö­lümlere şakak veya temporal bölgeler denir. Temporal bölgeler ve oksiput arasında parietal bölgeler yer alır. Alina frontal bölge denir. Ku­lağın hemen önünde temporal bölgede temporal arterin nabazanı hissedilebilir. Kraniumu örten saçlı deriye skalp denir.

Hayali çizginin altında, gözler, kulaklar, burun, ağız, yanaklar ve çenelerden oluşan yüz yer alır. Dört kemik -nazal (burun) kemik, sağ ve sol mak- silla ve mandíbula- yüzü oluşturan esas kemik­lerdir.

Göz yatağını frontal kemiğin alt kenarı, mak- silla ve nazal kemik oluşturur.

Bu kemik yatak gözü yaralanmalardan korur. Yüze yandan ba­kıldığında  göz yatağındaki göz kü­resi görülebilir.

Burnun sadece proksimal üçte biri -kemer- ke­mikten oluşur. Kalan üçte iki kıkırdaktan olu­şur. Oysa kulak kepçesi, tamamı deri ile kaplı kıkırdak dokusudur. Pinna kulağa verilen bir isimdir. Kulak memesi her kulağın en alt ucun­daki etli bölümdür. Tragus kulak kanalının he­men önündeki küçük yuvarlak çıkıntıdır.

Tem­poral arter hemen tragusun önünde hissedilebilir. Kulak memesinin bir santimetre kadar arka­sında, kafatası tabanındaki kemik çıkıntıya mas­toid proses denir.

Mandibula çeneyi ve ucunu oluşturur. Mandi- bulanın hareketi yüzün her iki tarafında kulak­ların önünde bulunan eklemde (temporoman­dibular eklemde) olur. Kulağın alt tarafında mas­toid prosesin önünde mandibula açısı kolayca his­sedilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara