Başparmağın Uzun Fleksör Kasının Tendiniti olusumu ve belirtileri

Başparmağın Uzun Fleksör Kasının Tendiniti olusumu ve belirtileri

 

Bu kasın tendinitine en sık balet ve balerinlerde rastlanır. Tendinit, ayak bileğinin arka sınırında, talusun iç ve dış tüberkülleri arasında ilerlediği sulcus tendinis m.fleksoris hallucis longi’ de oluşur . Taze olgularda en önemli bulgu, başparmağın pasif ve dirence karşı hareketlerinde şiddetlenen basınç ağrısıdır. İlerlemiş olgularda, talus tüberkü-lünün yukarısında meydana çıkan şişlik, başparmakta fonksiyonel artro-za (hallux rigitus) davet çıkaran stenozan tendosnovite yol açabilir .

Bu durumda, ayak bileği dorsal fleksiyondayken başparmağın ekstansiyonu olanaksızdır .

 

Öl Tibiyal Kas Tendiniti:

Bu kasın tendinitini tanımalaması oldukca kolaydır. Bunun için, bilek eklemi dorsal durumdayken eklem yüzünün ön ortasına bastırmak yeterlidir.

Parmakların uzun Fleksörünün tendiniti:

İÇ malleolun arkasında ,arka tibiyal kasın tendnuyla parmakların uzun fleksör tendonunun ayırt edilmesi bu tendonun arka tibiyal kas tendonunun tam arka altında bulunması sebebiyle zordur.

Ancak bu bölümde parmakların dirence karsı uygulanan kuvvetle bükülmesiyle basınç ağrısındaki belirgin şiddetlenme  önayakta inversiyon ve abduksiyonun oranla parmak fleksorlerinin tendinitinden çok arka tibiyal kas tendinitini dusundurur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara