Basur Nedir, Nedenleri Nelerdir Ve Ne İyi Gelir ?

Basur Nedir, Nedenleri Nelerdir Ve Ne İyi Gelir ?

Basur, makatta bulunan atar damarların, çeşitli nedenlerle şişip genişlemesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Basurun ağrılı olduğu dönemlerde bölgede küçük pıtırcıklarla oluşan basur memeleri kızarır ve şişer. 50 yaş sonrası bireylerde daha fazla görülür. Nedenleri arasında kabızlık, gebelik, beslenme alışkanlıkları ve gün içinde fazla oturma durumları sayılabilir. Bunların dışında yanlış beslenme alışkanlıkları ve yetersiz beslenme gibi durumlar da basur sorununa yol açan etkenlerdir.
Basur ya da tıp dilindeki adı ile hemoroid, yaşam kalitesinde düşüklüğe de sebep olan bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman acılı ve baharatlı yemekler yemek de basurda şişlikler ve kanama olmasına sebep olur.
Basur ağrısından kurtulabilmek için öncelikle doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

İlaçlar, ağrılarınız üzerinde yeterince etkili olmazsa uygulayabileceğiniz birkaç yöntem de sayılabilir. Bu yöntemlerden biri sıcak su uygulamasıdır. Bir leğenin içine çok fazla sıcak olmayan şekilde su, yarım ölçüde doldurulur. Su dirsek ucunuzu yakmayacak derecede ise suyun içine oturup ılıklaşana kadar bekleyin. Bu yöntem ağrılarınızı giderecektir. Basur ağrınızın olduğu bölgeyi temiz tutmanız da önemlidir. Özellikle ağrı arttığı zaman bölge dokunuşa doğru daha duyarlı hale geliyorsa papatya çayı demleyip bir fıs fıs aparatı içinde kullanarak, yaranın olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Basur memeleri kuruma yaptığında da ağrıma yapabilir. Bu durumda bölgeyi temizledikten sonra elinizle vazelin sürerek yarayı yumuşatabilirsiniz. Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra hijyeninize dikkat edip bölgeyi kuru tutmanız önemlidir. Her seferinde ılık su ile temizleyip peçete ile kurulamanız gerekir. Ayrıca basur memeleri eğer dışarı çıkmışsa içe doğru itmek gerekir. Çünkü basur memelerinin dışarıda kalması kanama ve iltihap oluşmasını daha kolay hale getirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara