Bebekler neden kalp hastalığı ile doğar,en sık görülen doğustan kalp hastalığı nedir?

Bebekler neden kalp hastalığı ile doğar,en sık görülen doğustan kalp hastalığı nedir?

Bebeklerde neden kalp rahatsızlığı gorulur?

Bebeklerinde kalp rahatsızlığı olan ebeveynler i bu konuda yalnız olmadıklarını bilmeliler, sizin bebeğiniz gibi, kalp hastalıkları ile doğan bebeklere sahip, dünyada br çok ebeveyn bulunmaktadır. Ülkemizde doğum hızı yaklaşık olarak yüzde ile ifade edersek %1.78. Doğuştan kalp hastalığı ile doğum sıklığının batı toplumunda yaklaşık %1 olduğu dusunulduyunde her yıl yaklaşık 12 bin yeni, doğuştan kalphastası bebek ile karsılasılmakta. Bu hastalardan en az 6 bini kalp ameliyatına ihtiyaç duyuyor.

Doğumsal kalp hastalıklarının genelinin nedeni bugün için tam olarak bilinmese de bazı faktörlerin bu hastalıklara sebep olabileceği dusunulmektedir. Anne, baba veya yakın akrabalarından birinde doğumsal bir kalp hastalığı bulunması, akraba evliliği, hamileliğin özellikle erken döneminde bilinçsiz ilaç kullanımı ve geçirilen enfeksiyonlar, yine hamilelikte radyasyona veya röntgen ışınlarındaki radyasyona maruz kalınması, annede şeker hastalığı olması ve hamilelikte alkol kullanılması bu nedenlerden bazılarıdır. Bunların dışında, Down ve Turner Sendromu gibi genetik anomalilerde doğuştan kalp hastalığı daha sık görülür.

En sık görülen doğulmsal kalp hastalığı nedir?

Çocukluk yasında günümüzde en sık gorulen ve doğumsal kalp hastalıklarının yuzde 20 sini olusturan hastalık Ventriküler septal Defekttir(vsd)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ankara Diş Hekimi