Behçet Hastalığı nedir? Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Behçet Hastalığı nedir? Belirtileri Nelerdir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Behçet hastalığı, bilgi yarışmalarında ve günlük hayatımızda sıklıkla duyduğumuz, ancak pek çoğumuzun fazla bilgi sahibi olmadığı, Türk bir doktor olan Hulusi Behçet tarafından ilk olarak bulunmuş ve tıp dünyasındaki yerini almış, esas olarak bir damar iltihaplanması olan ve bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıktır. Hastalığın belirtileri değişiklik göstermekte, genellikle ağızda tekrarlayan aftlar, gözde verit, cinsel bölgede yara veya yara izleri ve deri lejyonları olarak görülmektedir. Dünya genelinde görülen bir hastalık olan Behçet hastalığı Türkiye, Japonya ve İsrail’de daha sık görülmektir.

Hastalığın sebepleri henüz tam olarak bilinmediği için hastalığı tamamen geçiren veya yok eden bir tedavi bulunmamaktadır. Behçet hastalığı tedavisinde amaç hastalığın neden olabileceği sakatlık ya da körlük gibi durumların önüne geçmek ve hastanın yakınmalarını azaltmaktır.  Hastalığın ilerlemesini durdurabilmek ve hastanın ağrı ve acılarını giderebilmek için doktor ve hasta arasında iş birliği yapılmalı ve belirli bir plan dâhilinde yol alınmalıdır.

Behçet hastalığı tedavisi iki kısımdan oluşmaktadır. İlki lokal, ikincisi sistematik tedavidir. Lokal tedavide ağız, deri ve cinsel bölge belirtilerinde yaraları iyileştirmek, yayılmasını engellemek ve ağrıları azaltmak için ilaç tedavisi uygulanır. Sistematik tedavi ise organ tutulumlarını engellemek için bağışıklık sistemini güçlendirecek ilaçlarla yapılmaktadır. Hangi ilaçların seçileceği ve tedavinin ne kadar süreceği hastanın durumuna yani tutulan organ veya sistemlere bağlıdır.

Bu ilaçlar her hastada farklı etkiler gösterebileceği için ve hastalığın sebep olduğu diğer rahatsızlıklar için hastaların düzenli olarak doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Bazı durumlarda dermatoloji, göz hastalıkları uzmanı, Romanoloji ve gerektiğinde nörolog kalp ve damar cerrahları ortak çalışır. Hastalığın teşhisi de oldukça zor ve değişik bulgular gösterdiği için bu uzmanlık alanlarının biri ya da bir kaçı birlikte çalışabilir.

Hastalığa neyin nasıl yol açtığı tam olarak bilinmemekte ancak, doktorlar özellikle ağız bölgesine yerleşen bir tür virüsten şüphelenmektedirler. Bununla birlikte genetik olarak bu hastalığa yatkın genler taşındığı düşünülmektedir. Behçet hastalığı tedavisi gören birisi hastalığını iyi bilmeli, bağışıklık sistemi zayıfladığında hastalığın tekrar yüzünü gösterebileceğini bilmeli bu nedenle özellikle ağız temizliği ve sağlığına dikkat etmelidir. Hasta doktoruna danışarak bitkisel tedavi yöntemlerinden de faydalanabilir. Yapılan araştırmalarda havuç, kereviz, ıspanak, elma, kayısı, soğan, sarımsak ve kişniş gibi birçok bitkinin hastalığın tedavisinde işe yaradığı görülmüştür.

Behçet hastalığı olan kişinin psikolojisini hep yüksek tutmalı ve hastalığını tamamen geçirecek bir tedavi yöntemi olmasa da hastalığın kontrol altına alınabileceğini unutmamalı doktorlarının söylediklerini tamamıyla uygulamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara