bel fıtığı

bel fıtığı

Bel fıtığı, yastıklama görevi gören ve omurgaya esnekliği sağlayan bu disklerin yerinden oynaması neticesinde oluşur. Yerinden oynayan disk, omurilik içinden geçen ve vücudun pek çok noktasına beyinden gelen mesajları ileten sinirlere baskı yapar. Bu baskı sonucunda ise şiddetli ağrılar kramplar görülebilir.
Bel Fıtığı Belirtileri:Bel fıtığı belirtileri arasında bel, bacak ağrıları en çok görülen belirtilerdir .Hasta doktora gittiğinde “belimin ağrısı bacağıma vuruyor “der. Bazen sadece bel veya sadece bacak ağrısı da olmuş olabilir. Bacakta uyuşma, güç kaybı da görülebilir. Ayrıca daha önce yaptığı hareketleri yapmada tekrar etmede zorlanma, hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve yürürken topallamak ayağın normal yurume işleminde aksaklık görülebilir.Ağrılar birden ortaya çıkar ve öksürme, hapşırma gibi ani hareketlerde şiddetlenir. Bu ağrılar düz ve sert bir yüzeye uzanarak hafifletilebilir.
Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır? :Bel fıtığı tedavisinde ilk önerilenler ise, düzenli egzersiz ve bel bölgesini ve karın kaslarını güçlendiren hareketlerdir. Hareketsiz monoton bir hayatınız varsa, hem fazla kilolar hem de güçsüz bel ve karın kasları, kayan diskin sinirlere yaptığı baskıyı ve ağrı riskini önemli oranda yükseltir. Bel fıtığının onemli sebeplerinden biride bu fazla kilolar ve vücudun aşırı hareketsiz kalmasıdır.Vücut beyinden aldıgı hareket komutlarını yerine getirmek ister ancak hantal olan kas ve hareket sistemi hazırlıksızdır.Bu yuzden gündelik yaşamda sporun herzaman yeri olmasına özen gösterilmelidir.Sporsuz kalan vucutta bel kasları güçsüz ve yağlı kalmakta ani yapılan hareketler karşısında kemiklerin arasında bulunan ve esnemeye yarayan disklerden küçük baloncuk seklinde yapılar dısarı taşma yapar buna fıtık denir.Bu kasları güçlendirmek ve bel bölgesine ağırlık bindiren göbek yağlarını eritmek atılacak ilk adım olmalı.

BELİNDEN RAHATSIZ OLAN BİRİ NEREYE BAŞVURMALI
Peki belinde ağrısı olan bir kişi ne yapmalı.Hangi alana basvurmalı.Kişi kendini bir yere çarpmadıysa yada düşmediyse ağrılarına bir sebep bulamıyor ise konuyla ilgili olarak bir fizik tedavi uzmanına görünmesinde fayda vardır.Fizik tedavi uzmanının yapacağı değerlendirme sonrasında eğer gerekli görürse hekim sahsı beyin cerrahına yonlendirir veyahutta ilaçla tedavi yada fizik tedavi merkezine yönlendirerek tedaviye başlayabilir.
Bel fıtığı hastalığı tedavisinde ameliyatın yeri : Dünya ülkelerine bakıldığında özellikle gelişmiş ülkelerde bel fıtığı hastalığında ameliyat yapılma oranı yuzde 1 civarıdır.Yani hasta olarak gelen her yüz kişiden bir tanesinin ameliyat olması uygun görülmektedir.Ancak ülkemizde bu oran yüzde altmıslarda olmaktadır.Bazen hasta kişi çareyi sadece ameliyatta gördüyünden muayeneye ameliyat olma bilincinde gitmekte ve kendisini muayene eden hekime ameliyat olmak istediyini ifade etmektedir.Ancak asıl olan hekimin vereceği karar olmalıdır.Hastada bu konuda kendini bilinçlendirmeli ve tedaviye harfiyen uymalıdır.
Fizik tedavi ve bel fıtığı:Fizik tedavi , madde anlamındaki fizik kelimesi ile tedavi anlamındaki terapi kelimelerinden oluşur. Fizik tedavi olayında kullanılan başlıca unsurlar ışık ,elektrik.sıcak ve soğuk su banyolarıdur. Diskler arasındaki yırtıktan çıkan baloncuk şeklindeki yapıların sinir sıkıştırması bir fıtık olayıdır.Vücudun kendi yapısında olan ve yara aldıgında kendini tamir etme özelliği yine bu safhada kendini gosterir.Eğerki yırtık ve sinir sıkışması ileri safhada değilse fizik tedavi ile yapılacak vücuda bir nevi destek sonucunda önemli gelişmeler sağlanabilir.
Bel fıtığından korunmanın yolu varmıdır: Her insan özellikle gençlik donemi ve bu dönemin ortalarına doğru kendisini günün zorluklarına karşı hazır tutmalı.Buda kişinin kas ve iskelet sistemini sporla desteklemesi demektir.Düzenli yapılan spor sayesinde zinde olan kas sistemisayesinde ani yapılan hareketler karsısında vucut hazırlıksız olmıycak böylece olası iskelet sistemi yada kas rahatsızlıkları yasanmasının önüne geçilebilicektir.

Bel fıtığıyla karıstırılabilen hastalıklar varmıdır: Yürürken ayagınızzda uyuşma, ağrı ,karıncalanma, tutulma yaşıyorsanız vede yürüyüş mesafeniz kısalmaya basladıysa çevrenizdeki bir çok kişi belfıtığı olduğunuzu düsünğcektir.Ancak ana mesele bel fıtığı olabiliceği gibi belirtileri bel fıtığına benzeyen ancak kesin tanısı hekim tarafından bulunabilicek sinsi baska hastalıklarda olabilir.ass_2

DAR KANAL: Dar kanal omurgayı olusturan omurların ortasından geçen omurilik kanalının çesitli sebeğlerden daralmasıdır.Bunu kum saatinin orta kısmındaki daralan yer olarak dusunebiliriz

Bu hastalığın belirtileri de yürüken yada ayakta iken ağrı,uyuşma karıncalanma.surekli durma ihtiyacı ,oturma dinlenme ihtiyacı hissetmektir.Bel fıtığındada dar kanal hastalığındada bacakta uyusma güç kaybı ,karıncalanma gibi belirtiler gorulebildiyinden bu hastalıklar birbirleriyle cok karıstırılmakta.Ancak bir genelleme yapmak gerekirse kesin olmamakla birlikte bel fıtığında agrı uyusma karıncalanm güç kaybı genellikle bir bacakta olur iken ,dar kanalda her iki bacakta olur.Dar kanal hastalığıda bel fıtığı kadar önemli ve tehlikelidirYürüme mesafesi 500 metrenin altına düşen hastalar mutlaka acil olarak bir hekime görünmelidir .

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara