BEL KAYMASI (LOMBER SPONDİLOLİSTEZlS ) NEDEN OLUR,BELİRTİLERİ NELERDİR NASIL TESHİS EDİLİR VE TEDAVİSİ NASILDIR

BEL KAYMASI (LOMBER SPONDİLOLİSTEZlS ) NEDEN OLUR,BELİRTİLERİ NELERDİR NASIL TESHİS EDİLİR VE TEDAVİSİ NASILDIR

bel_kaymasiBizi taşıyan çizgi seklinde düz ve üst üste omurga adı verilen kemiksi yapılar vardır. Bu omurgalarda kayma olması durumunda bu düzen bozulur ve omurgaların arkasından gecen omurilik ve sinirler sıkışır. Sonrasındada bacaklarda ağrı uyuşukluk gibi hisler olmaktadır. Belin yapısından bahsetmek gerekirse Bel bölgesinde toplam beş adet omur kemiği bulunmaktadır. Bu omurlar tıbbi olarak “L1, L2, L3, L4, L5″olarak ifade edilir, Beldeki omurlar ön kısımda disk denilen yapılar ile üst üste sıralanırlar. Bu diskler halka seklinde kıkırdak yapılardır Bütün bel omurlarının arka kısmında  lamina denilen kısım bulunur, Bel bölgesinin  ani ve şiddetli darbeye maruz kalması ,bel kireçlenmelerinden dolayı oluşan deforme olma ve kırılma gibi sebepler sonucunda laminaların birbiri üze­rinden kayması durmuna lomber spondilolistezis veya bel kayması  denir. Bel kayması çok büyük oranda L4 ve L5 arasında gerceklesir.

Teşhis ; Hastada bel kaymasının olması durumunda doktor tarafından bakılacak durum bel kaymasının hareketli olup olmadığıdır. Hastanın mr ında bel kayması olması durumunda bu cerrahi operasyon olacağı anlamına gelmez.. Doktor tarafından yapılacak değerlendirme ile kaymanın hareketli olup olmadığına bakılarak karar verilir. Bel kayması olan hasta doktora, gövdenin arkaya doğru gerilmesi sırasında şiddetlenen bel ve kalça ağrısı, belinde  tutulmalar, kaslarında gerginlik gibi  şikâyetler ile başvurur. Doktor bel kayması hastalığının hikayesini dinler ve fizik muayenenin ardından goruntuleme cihazlarından faydalanır.

Tedavi: Bel kayması olan hasta ilk olarak beli zorlayıcı hareketlerden kaçınmasıkonusunda bilgilendirilir. Bel kayması tespit edildikten sonra bu kaymanın hareketli olup olmadığına bakılır. Bu kayma hareketli değilse hastanın mutlaka cerrahi operasyon olması gerekmez. . doktorun yapacağı inceleme sonrası kayma hareketli ise yıne doktorun alacağı kararla cerrahi müdahale yapılabilir. Bele soğuk ve sıcak terapi uygulanabilir.  Ağrı  kesici ve ödem giderici ilaçlarla desteklenen hastaya fizyoterapist gözetimi altında bel ve kalçayı güçlendirici hareketler yaptırılır. Bu tedavilerin yetersiz kaldığı bel kaymalarında cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi mu dahale ile deforme olmuş dokular tamir edilir..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara