Bel Soğukluğu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Bel Soğukluğu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu, direk olarak cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Hastalığın etkeni gonore isimli mikroptur. Bu mikrop ilk kez 1879 yılında Albert Neisser tarafından isimlendirilmiştir. Gonore mikrobunun rahim ağzına, idrar yollarına, üreme organlarına ve rektuma yerleşmesi cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık gözlemlenendir.

Bel soğukluğu genç erkeklerde ve kadınlarda genellikle korunmasız ilişkiler sebebiyle bulaşır. Bunun yanında kişi çok eşli bir cinsel yaşama sahipse bu mikrobu kapma oranını arttıracaktır. Kadınlarda genelde rahim ağzına yerleşme söz konusudur. Bel soğukluğuna sahip kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Erkekten kadına geçme olasılığı daha yüksek olan bu mikrop ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda her otuz saniyede bir dünya üzerinde bir kadının bu mikrobu kaptığı görülmüştür. Bu hastalığa neden olan bakteri ıslak ortamlarda yaşayabilir ve yalnızca insandan insana bulaşabildiği görülmüştür. Bakterinin kuru ortamda yaşayabilmesi söz konusu değildir.
Bel soğukluğunun belirtileri kadında ve erkekte farklılık gösterecektir. Kadınlara göre erkeklerde belirtilerin gözlemlenmesi çok daha kısa bir süre alır. İlişkiden bir hafta sonra yanma başlayacak ve hastalığın şiddetlenme durumuna göre sarı renkte bir akıntı kendini gösterecektir. Hastalığın belirtilerinin kendini göstermemesi gibi bir durum da olmasının yanında sık aralıklarla idrara çıkma ve idrarın çok az gelmesi gibi belirtilerde görülebilir. Tedavi edilmediği takdirde kısırlığa yol açabilir. Kadınlarda belirtilerin şiddeti farklılık gösterir. Adet dönemi düzensizleşebilir ve adet döngüsü dışındayken de ara kanamalar kendini gösterir. Kadınlarda idrar da yanma gözlemlenmiştir. Bunun yanında bir akıntı oluşacaktır. Bakterinin yerleştiği noktaya bağlı olarak, bu akıntı sarı-yeşil bir renktedir ve kötü kokuludur. Tedavi edilmezse yahut tedavi de geç kalınırsa enfeksiyon vücudun başka noktalarına da yerleşecektir.
Bel soğukluğu cinsel yolla bulaştığı gibi gebelikle birlikte anneden bebeğe de aktarılabilir. Bu durumda bebeğin cildinde kızarıklıklar ve akıntı görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara