BELDE DAR KANAL( LOMBAR STENOZ )HASTALIĞI BELİRTİLERİ TESHİSİ VE TEDAVİSİ

BELDE DAR KANAL( LOMBAR STENOZ )HASTALIĞI BELİRTİLERİ TESHİSİ VE TEDAVİSİ

Omurilikten gecen sinirlerde herhangi bir bası oluştuğu taktirde bu sinirler vücudumuzda nereye ulaşıyorsa o bölgede şiddetli bir ağrı oluşur ve bu bolumde sorunlar baslar. Ağrı, uyuşukluk yanma gibi hisler gorulur. Omöur iliği çevreleyen omuriliği çevreleyen omurgalar vardır ve bu omurgaların dizilimiyle kanal oluşur. Bu kanalda darlık oluşursa omurilik görevini tam olarak yapamaz.hangi bölgede darlık oluşursa daha alttaki bölgelerde sorunlar oluşur. Bel bölgemizin yapısından bahsedelim. Bel bölgesinde toplam beş adet omur kemiği vardır. Bu omurlar “L1, L2, L3, L4, L5” ve sakrum olarak tıp dilinde ifade edilir. Bu bel omurları  disk denilen yapılar ile üst üstedizilmişlerdir.. Diskler halka biçiminde kıkırdak yapılardır. Bütün bel omurlarının arka kısmında ise lamina denilen kısımlar bulunmaktadır.. Disk ve laminanın arasında bulunan ve sinir liflerini koruyan kanala benzeyen oluğa spinal kanal denmektedir.  Zamanla ilerleyen yaslarda bu disk yapıların içerisinde bulunan sıvının azalması sonucu spinal kanala bası uygulaması, ekleme ka­tılan lamina eklem yüzeylerinde gelişebilen aşınmalar nedeni ile spinal kanala bir bası uygulaması  nedeni ile kanalın daralması ve sinirlerin sıkışması hastalığına belde dar kanal hastalığı denmektedir.

Teşhis : omurga darlığı olustugunde vücudun her iki tarafındada bu darlığın etkileri gorulur. Ancak nadir durumlarda sadece tek taraftada görülmektedir belde bir omurga darlığı varsa yürürken sık sık durma ihtiyacı oluşur.hasta doktora kramp ve kuvvetsizlik şikâyeti ile başvurabileceği gibi dar kanal  hastalığı hiçbir belirti de vermeyebilir fizik muayene­nin yanında röntgen, MR, tomografi görüntülerini araştırarak belde dar kanal hastalığının teşhisini kesileştirir.

Tedavi: Belde dar kanal hastalığında eğer bir bası mevcutsa ve bu bası ileri derecedeyse mutlaka alanında uzman bir doktora zamanında başvurulmalıdır. Çünkü omurga darlığı olan insanlar genellikle son ana kadar doktora gitmekten çekinirler. Lumbar stenoz hastası ilk olarak beli zorlayıcı faaliyetlerden ve hareketlerden kaçınması konusunda uyarılır. Bele soğuk ve sıcak uygulama yapılabilir. Dar kanal hastalığında korse ortezi uygulaması yapmak spinal kanalı daha da daraltabilir bu sebeple korse uygulamaması yapılmamalıdır.  Hasta kendisi herhangi bir uygulama yapmaktan kaçınmalı vedoktorunun önerileriyle hareket etmelidir. İleri derece dar kanal hastalığında cerrahi yöntem gerekir. Cerrahi mü­dahalede spinal kanalı daraltan dokular gevşetilmek suretiyle gerçekleşir. Ancak cerrahi mudehalede sadece kanal yapılan bası kaldırlır. Sinirlerde oluşan zararlar cerrahi yöntemle tedavi edilemez bu yüzden hastaların doktora muracarlarında gec kalmamaları önemlidir..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara