Beyin Felci Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Beyin Felci Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Beyin Felci Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Beyin felci, beyine giden kan damarlarından birinin tıkanmasıyla birlikte, beyine giden kan akımının yavaşlaması ve ya durması sonucu meydana gelen bir hastalık türüdür. Halk arasında inme olarak da bilinen beyin fecinin üç türü vardır. Bunlar beyin enfarktüsü, beyin kanaması ve geçici beyin felcidir.
İnme yaş fark etmeksizin bütün bireylerde görülebilen bir hastalıktır.

Yetişkinlerde sakatlığa neden olan bu hastalık bebeklerde de beyine yeterli oksijen gitmemesine ve beyin fonksiyonlarının yeterli düzeyde çalışmamasına sebep olur. ABD de yapılan bir araştırmaya göre dakika da ortalama bir kişi beyin felci geçiriyor ve her üç dakika da bir kişide geçirdiği beyin felci sebebiyle hayatını kaybediyor. Durum bu kadar vahimken bizde beyin felcinin sebeplerini bilmeli kendimizi ve çocuklarımızı beyin felcinden korumaya çalışmalıyız.
Başta beyin felci de dahil olmak üzere bilinen çoğu hastalığın sebebi sigaradır. Yapılan araştırmalara göre sigaranın içinde onlarca kanserojen madde bulunmuştur. Fakat görünen o ki insanlarımız sigaradan uzak duramıyor.

Özellikle hamile annelerin bu konu da daha dikkatli olmaları hamileyken sigara içmemeleri ve sigara dumanı solumamaları gerekir. Çünkü daha bebek yaşta görülen beyin felcinin büyük nedeni budur.
İnmeye neden olan bir başka etken ise hipertansiyondur. Araştırmalara göre hipertansiyon hastalarının %14 ü ölümle sonuçlanmaktadır. Hipertansiyona bağlı beyin kanamaları vakalarının ise hemen hemen hepsi ölümle sonuçlanır.

Bu yüzden tansiyonumuzu düzenli olarak kontrol ettirmeli eğer hipertansiyon sorunumuz varsa doktor kontrolün de hastalığımızı tedavi ettirmeliyiz.
Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, obezite, kalp hastalıkları ve geçici iskemik ataklar ise beyin felcine neden olan diğer sebeplerdir. Eğer bu hastalıkların bir veya birden fazlasına sahipsek düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeli ve doktorumuzun tavsiyelerine uymalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara