Böbrek Hastaları Nasıl Beslenmeli ?Beslenme Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Böbrek Hastaları Nasıl Beslenmeli ?Beslenme Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Beslenme düzeni insanların hayatında çok önemli bir yer taşır fakat bazı önemli rahatsızlıkları olan insanların bu düzene iki kat daha fazla dikkat etmesi gerekebilir. Örneğin böbrek hastalarının vücutlarına giren her türlü besini iyi araştırıp incelemeleri şarttır çünkü metabolizma üzerinde aşırı yükleme yapmamaları gerekir.
Böbreğin görevi vücuda alınan besinlerin verdiği zararlı atıkları süzmektir ve bu görevini yerine getiremediği sürece hayatımız risk altındadır. Böbreklerinde sorun olan insanlar suyu bile metabolizmadan atarken zorlanacakları için beslenmelerine her türlü dikkat etmeleri şarttır. Tansiyonun dahi dengelenmesi için gerekli olan böbrek fonksiyonları, kemik iliğinin uyarılmasını sağlayarak kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlar. Böbrek yetmezliği yaşayan bir insanın hayat fonksiyonlarına devam edebilmesi için en az bir böbreğinin sağlam olması ve görevini yerine getirebilmesi gerekiyor.

[reklam1]
Böbrek hastası bir insanın beslenmesinde dikkat edeceği en önemli konu vitaminler ve proteinlerdir. Süt ve süt ürünleri başta olmak üzere balık, tavuk, haftada bir kez kırmızı et ve yumurta gibi besinleri muhakkak tüketmelidirler. Ayrıca süt aynı zamanda potasyum açısından da zengindir ve böbrek hastaları için potasyum da çok önemlidir. Potasyum açısından süt haricinde fındık, kuru fasulye, bal kabağı ve patates gibi besinleri tüketerek de faydalanabilirler. Aşırı tuzlu beslenmek bir böbrek hastasının asla yapmaması gerekenler arasındadır. Aksi takdirde vücutta su birikimi başlar ve zaten rahatsız olan böbrek bunun altından kalkamayacaktır. Çok su içmek böbrek hastaları için tehlike arz edebilir. Bu yüzden de günlük idrara çıkma miktarı ile orantılı olarak su tüketilmeli ve sıvı oranı yüksek besinlerden de uzak durulmalıdır.

diğer sağlık bilgilerini okumak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara