BOYUN VE BEL TUTULMASI(SERVİKAL-LUMBAL KAS SPAZMLARI )( NEDİR,NASIL BAŞLAR,BELİRTİLERİ NELERDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

BOYUN VE BEL TUTULMASI(SERVİKAL-LUMBAL KAS SPAZMLARI )( NEDİR,NASIL BAŞLAR,BELİRTİLERİ NELERDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

Boyun tutulması daha çok sabahları karşılaşılan ve boynu genllikle bir yöne doğru çevirmemizi engelleyen bir durumdur. Bu rahatsızlığa yakalananlarda boyun bir tarafa doğru çevirme işleminde ağrı,boynu dik tutmada zorlanma,ağrı gibi semptomlar gorulur. Ayrıca o bölge kaslarına elle dokunulduğundada belirgin bir ağrı hissi oluşur.

Bel tutulması ise beldeki adelelerin kasılması durumudur.bir çok sebebi vardır ancak en çok karşılaşılan durum ham bir adelenin zorlanmasıdır. Burada hamlıktan kasıt güçsüz herhangi bir spor yapmamış hazırlıksız bir kas grubunun aniden bir yüklenmesi ve bu yükle aşırı derecede zorlanmasıdır.bu zorlanmayla kastaki ağrıya bel tutulması denmektedir.bel tutulmasına sebep olan ikinci önemli faktör ise belin ıslak ve rüzgara maruz kalması durumudur. Örneğin herhangi sekilde terlemiş sırt bölgesinin sonrasında rüzgara maruz kalması yada klima çarpması vb etkenler sonrası adelede tutulmaya sebep olabilir.

Erişkin bir insanda yirmi altı adet omur bulunmaktadır. Bu omurlarda  birbirlerine ligament denilen yapılar İle sıkıca tutunur. Ani ve ağırbir cisim kaldırma, boyunda veya belde zorlayıcı hareketlerde bulunmak yanlış bir pozisyonda uyuma ve bu pozizyonda hareketsiz kalma veya gece soğuk hava sirkülasyonunu etkisinde kalma sonrasında  kas sertleşmesi ve spazmı gelişebilir. Bu olayın neticesinde de etkilenen bölgede tutulma ve sertleşme gerçekleşir.

Teşhis :Boyun tutulmasının belirtileri nelerdir diye düşünmek gerekirse bu rahatsızlıkta hasta belitgin bir sekilde bu durumu farkeder. Çünkü boynunu rahatlıkla cevirermektedir. Aynı şekilde bel tutulmasındada benzer belirti bulunmaktadır. Boyun veya bel tutulması olan hasta genellikle başını veya gövdesini bir tarafa yada her iki yonede çevlremez, tutulma bölgesinde ağrı ve hassasiyet bulunmaktadır.

Tedavi; boyun ve bel tutulması rahatsızlıklarında tedaviye gidilebilmesi için oncelikle bu tutulmanın neden dolayı gerçekleştiğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Ağrının kaynağı rüzgarmı,aşırı ve ağır yapılan aktivitemi yoksa bir fıtıkmı olduğunun anlaşılması gerekir. Bunun içinde konusunda uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Boyun ve bel tutulması fıtık kaynaklı olmadığında genellikle hasta kendi tedavisini gerçekleştirebilir. Sertleşen kas bölgesi sıcak terapiuygulanabilir,sıcak su torbası faydalıdır, Boyun ve bel tutulması hastalığında doktorun önereceği kas gevşetlcl merhem­lerle tutulma olan bölgeyemasajda fayda sağlayabilir.

daha önce ele aldığımı sağlık bilgilerini okumak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara