Bronşit Nedir ve Nasıl tedavi edilir?

Bronşit Nedir ve Nasıl tedavi edilir?

                                                                    BRONŞİT NEDİR

Kış mevsiminin geldiği şu günlerde soğuk havanın etkisiyle hastalıklar da ortaya çıkmaya başladı. Kimisi öksürükten, kimisi boğaz ağrısından, kimisi burun akıntısından ya da halsizlikten yakınmakta. Yaygın olarak görülen hastalık ise bronşit, herkes bronşit olmaktan şikayetçi. Bakalım bu hastalık nasıl bir şeymiş.
                   Bronşit solunum yollarında oluşan iltihap nedeniyle ortaya çıkar. Fakat bu iltihap mikrop taşımayabilir sadece alerjik nitelikte de olabilir. Bronşit akut ve kronik olarak 2 türlü karşımıza çıkmaktadır. Akut bronşit, bulaşıcı bir hastalıktır ve genellikle çocuklarda görülür. Soğuk algınlığının daha ağır seviyede olması halinde bu hastalığı tanımlayabiliriz. Boğaz şişmesi, balgam artışı ile kendini gösterir.

Ayrıca kuru öksürük ve bununla birlikte ciğerlerin ağrıması, sürekli bir halsizlik, hafif ateşlenme durumları da belirtiler arasında sayılmaktadır. Akut bronşit daha çok soğuk havaların etkisiyle ortaya çıkar. Nefes alırken maruz kalınan soğuk hava bronşit riskini arttırır ve solunum yollarında iltihaba neden olur. Sigara dumanı ya da çevre kirliliği de iltihap oluşmasına sebep verebilir.
Kronik bronşit ise akut bronşite göre daha uzun sürer ve çoğunlukla yetişkinlerde görülür.

Bu hastalığa etki eden faktörleri sigara kullanmak, hava kirliliği ve nemli, tozlu yerler şeklinde sıralayabiliriz. Kronik bronşit daha çok nemli havalarda kendini gösterir. Kişide uzun süreli geçmeyen bir öksürük ve gittikçe artan balgam meydana gelir. Bu öksürük 3 ay boyunca devamlı vardır ve 2 yıl içinde de sürekli tekrar eder. Kişinin solunum yollarında ciddi hasar meydana getiren bu hastalık geceleri de rahatsız edici konumdadır. Ayrıca kronik bronşitte ateş yükselmesine pek rastlanmaz.
Akut bronşit tedavisi için genellikle öksürük şurubu ve ateş düşürücüler kullanılır çok gerekli görüldüğü takdirde antibiyotik de verilebilir. Kronik bronşit tedavisi ise hastadan hastaya farklılık göstermektedir ve doktor gözetimi altında sürekli olunması gerekir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara