BURSİT (EKLEM SIVISI KESESİ HASTALIĞI) VE BELİRTİLERİ

BURSİT (EKLEM SIVISI KESESİ HASTALIĞI) VE BELİRTİLERİ

 

 

Bursid yani busra kemiği kapsayan yumuşak dokunun iltihap kaparak içinin sıvı ile dolmasıdır.Eklem yapısını oluşturan bir öğede bursalardır. Bursalar eklemler ve kasların arasında içinde eklem sıvısı bulunan küçük kese­lerdir. Bursalar hareket sırasında oluşan sürtünmeye karşı kaygan eklem sıvısını salgılayarak aşınmayı ve surtunmeyi engel­ler. Bursit hastalığı ise iste bu  bursaların iltihaplanmasıdır.Bursid hastalığı daha çok omuzlarda,dirseklerde ve kalça kemiklerinde oluşur.Kısacası bursidin daha cok hareket eden eklemlerde oluştuğunu söyleyebiliriz. Bursaların yani bursidin bir kısmı do­ğuştan var olan bursalardır ki buna anatomik bursalar da denir. Bazı bursalar ise daha sonra  sıra dışı sürtünmeler sonucunda olusur. Örneğin; dirseklerini masaya dayayarak sürekli ders çalışan birinde oluşan bursid.Yada dizlerinin üzerinde uzun süre sürünmek zorunda kalan işçiler gibi. Bursanın görevi, basıncı ve sürtünme sonucu oluşan aşınmayı engellemektir. Bursit hastalığı kronik veya akut bursa iltihaplanması olarak bilinmektedir.

Bursit hastalığının tam nedeni bilinmemektedir. Çocuk yaslarındada ilerleyen yaslardada görülebilir.Eklemler üzerine devamlı zorlayıcı hareketler sonucunda çıkabilir. Normal olmayan hareketler neticesinde örneğin; sürekli yere çökerek yer silen kişilerde veya dirseklerini masaya dayayarak oturan öğrenciler­de)bursit sıkça gözlemlenir.

[reklam1]

 

Teshis : Bursid hastalığında 3 onemli belirti bulunmaktadır.Genellikle omuz ve diz çevresinde görülen şişmeler,sıcaklık,ve giderek artan ağrı.Bunun dışında bursit fizik muayene ve MR yardı­mıyla teşhis edilir. Akut  bursitte hasta, eklem bölgesindeki kızarmalar, sıcaklık, ağrı ve harekette kısıtlanma şikâyetleriyle doktora başvurur.Şişliğin içinde iltihaplı, sarı renkli irin bulunur.

Bursitten korunmak için ne yapılabilir: Bursit hastalığından korunmak için spor yapılacaksa oncelikle antreman öncesinde iyice ısınılmalıdır.Piramit modeli yani azdan başlayarak artan şekilde egzersiz yapılmasına önem verilmelidir.Boylece vücudun da egzersize alışması sağlanır.Dizlerde sürtünmeden dolayı oluşabiliecek bursit için korumalar kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara