Çapraz bağ yaralanmaları,kıkırdak lezyonu ve menuskus yırtığında tedavi şekilleri nelerdir?

Çapraz bağ yaralanmaları,kıkırdak lezyonu ve menuskus yırtığında tedavi şekilleri nelerdir?

Artroskopik Cerrahi sayesinde küçük kesilerden bir kamerayla eklemin içine girilerek, o bölgelerdeki bozukluklar tedavi edilebiliyor.

Diz, omuz, kalça, dirsek, ayak bileği, el bileği gibi tüm eklemlerde uygulanabilen bu cerrahi yöntem, ameliyat sonrasında hastaya kaliteli bir yaşamın kapılarını açıyor!

Artroskopik Cerrahi, ağırlıklı olarak dizde meydana gelen sorunlarda kullanılıyor.

Eklemin en fazla zarar gördüğü, yük bindiği yerler olan dizler vücut ağırlığımızın dört katı kadar fazla ağırlığı taşıyor.

Diz Bölgesinde Hangi Sorunlar Görülüyor?
• Ön ve arka çapraz bağ yaralanmaları
• Kıkırdak lezyonları
• Menisküs yaralanmaları ve yırtılmaları
• Kireçlenmeye bağlı, kıkırdakları ilgilendiren problemler.

Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön çapraz bağ yaralanmaları çoğunlukla spor yaparken ortaya çıkıyor. Ameliyat sırasında artroskopik olarak ön çapraz bağ yenileniyor. Hastalar normal yaşantılarına çok kısa sürede dönebiliyor. Hastanın biyolojik yaşı, isteği ve yaşam kalitesi uyuyorsa her yaşta kişiye bu ameliyat yapılabiliyor.

Kıkırdak Lezyonları

Kıkırdak lezyonları, bazen travmalar, bazen de bilinmeyen nedenlerle, kıkırdağın kemik bölgesinden ayrılmasıyla ortaya çıkıyor. Bu durum eklemin hareketini engelliyor. Hastada takılmalar, ağrı ve kilitlenmeler görülüyor.
Sıklıkla diz bölgesinde görülen kıkırdak lezyonlarına aynı zamanda dirsek, ayak bileği ve omuz gibi yerlerde de rastlanıyor. Kıkırdak lezyonları da Artroskopik Cerrahi ile başarıyla tedavi ediliyor.

Menisküs Yırtıkları

Menisküs dizin içindeki önemli bir yastık, süspansiyon mekanizması çok değerli bir yapı. 7-8 yaşlarındaki çocuktan 80 yaşındaki bir kişiye kadar her yaş grubunda menisküs yırtılmaları görülebiliyor. Menisküs kayıpları sonrasında gelişen artrozlar, aktivite azlığı ile adale zayıflaması, kondüsyonel yetersizlik gibi sorunların beraberinde dizde yeni problemlerin oluşmasına neden olabiliyor. Artroskopik Cerrahi başarıyla uygulanıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara