Çevresel Sinir Sistemi Nedir? Görevleri Nelerdir?

Çevresel Sinir Sistemi Nedir? Görevleri Nelerdir?

Vücutta beyin ve omurilik bölümlerini canlıdaki  diğer kısımlara bağlayan sinir sistemine çevresel sinir sistemi denir. Bu sistemi beyin ve omurilik  dışındaki sinirler ve gangliyon oluşturur.  12 çift  sinir beyinden çıkar, diğer 31cifti sinir ise omurilikten gelir. Beyinden gelen sinirler duyu organları, salgı bezleri ve kaslar ile ilişkilidir.  Omurilikten çıkan sinirler motor ve duyu sinirleridir .

Omurilikten gelen her sinir ön ve arka olmak üzere iki kökün birleşiminden meydana gelir.  Ön kök motor sinirinden olurken arka kök duyu sinirinden meydana gelmektedir. Kökler omurlar  arasında birleşir ve tek sinir olarak ortaya çıkarlar.  Bir insanda en büyük sinir çifti siyatik sinir olarak adlandırılır.

Çevresel sinir sistemi elemanı olan duyu sinir kendisine gelen uyarıyı alarak bunu beyin ve omurilik iletmek görevlidir.  Sonrasında verilecek tepkiye organlara, dokulara ve bezleri motor sinirler taşır.  Çevresel sinir sistemi iki bölümde incelenmektedir. Bunlar siyatik sinir sistemi ve otonom sinir sistemidir.

Siyatik sinir sistemi:

Bu sistem üzerinde motor sinirler ile duyu sinirleri yer alır.  Sinirlerin gövde kısımları  Merkezi sinir sistemi üzerinde bulunurken uzantıları iskelete kadar gitmektedir. Bir insanın isteyerek yaptığı hareketler somatik sistem tarafından kontrol edilmektedir. Sistemde ki sinir hücreleri aksonlari miyelin kılıf ile kaplı bulunmaktadır.  Bu sebeple impuls iletimi çok hızlı gerçekleşir.

 

Otonom sinir sistemi:

Bu sistem mide, kalp, ince bağırsak, eşey bezleri , salgı bezleri gibi organların çalışmasını kontrol eder.  Sistemdeki sinirler istemsiz çalışan organların çalışmasını düzenlemekle sorumludur. İnsan zor durumda kaldığında kişiyi bu durumdan koruyan sinir sistemi sempatik sinir sistemidir. Damarların daralması, kalp.atisinin artması,  gözlerin büyümesi, tükürük bezlerinin çalışmasının artması, safra salgı sinin durması, idrar torbasinda genişleme gibi faaliyetler bu Sistemde düzenlenir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara