Charcot Eklemi (Nöropatik artropati) hastalığı nasıl baslar,belirtileri nelerdir,nasıl teshis edilir?

Charcot Eklemi (Nöropatik artropati) hastalığı nasıl baslar,belirtileri nelerdir,nasıl teshis edilir?

Diyabetikli hastaların ayaklarındaki nörolojik sorunlarınlarından bir diğeri de Charcot Eklemidir. Ayakbileğinde veya ayakta, iler­leyen zamanlarda oluşabilecek kemik ve eklem yıkımıyla ağır şekil bozulmalarının ön­lenebilmesi için, akut Charcot Ekleminin erken dönemde teshis edilmesi gerekmekredir .

[reklam1]

Risk taşıyan hasta grubu , bacaklarının alt bölümünde nörolojik bozuklukları olan hastalar ve bilhassa böbrek ve göz problemleri olan nöropatik diyabetiklerdir. Charcot Ekleminde meydana gelen ilk belirtiler,  kendi kendine veyahutta ufak kırıklarla yumuşak doku zedelenmeleri sonrasında ortaya çıkar. Ağrı her zaman olmayabilir ancak, ayakta belirgin şişlik daima vardır. Nöropatik hastalar ufak ağrıları fark etmeyebilir. Küçük ağrılar yürümeyi pek önleme­diği için, hastanın ayağına yüklenmeyi sürdürmesiyle yapısal sorunların oluşumuda hızlanır.

Akut Charcot Ekleminin on muayenesinde ayağın kızardığı, ayrıca deriyle beraber yaygın şekilde şiştiği görülür . Ellendiğinde, ayak oldukca sıcaktır. Belitilen bulgular sellilüt belirtileridir. Charcot eklemin karakteristiği hafif dokunmada oluşan aşırı duyarlılık, her zaman meydana gelmeyebilir. Bazen  Ayağın hareketi az da olsa ağrı verebilir. Basınç ağrısı ve vibrasyon duyuları her iki ayakta da belirgin olararak azalmıştır. Taşikardi ve sepsis gibi sistem hastalığı belirtileri bulunmayabilir ve hasta kendini genellikle iyi hisseder. Başka infeksiyon belirtileri yoksa, lökosit sayısı ve kan çökümü normal seviyede gözlenir. Erken dönemlerde yapılacak olan röntgen filimleri normal görüntüler verse de, ayaklar zorlanmaya devam edildikce tutulan bölge de kemik yapısında ilerleyici yıkımlar, kırıklar ve eklemlerde kaymalar da görülmeye başlar. Tablonun hata sonucu salt sellilüt olarak dusunulmesi sonucu, çoğu kez antibiyotik tedavisine başlanır. Yanıltıcı , röntgen bulgularından hareketle konan yanlış osteomiyelit tanısında, yapılan lüzumsuz biyopsi infeksiyonu proveke edebilir.

Diğer konumuz olan göz rengine göre makyaj’ı okumanızı öneriyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara