Çıkık (Luksasyon ) Nedir? Çıkık Nasıl Oluşur?

Çıkık (Luksasyon ) Nedir? Çıkık Nasıl Oluşur?

Vücudumuzda kemiklerin birlestikleri yerlere eklem denilmektedir.  Kemik yüzeylerinde bulunan eklem kapsulleri,ligament v.b yapılar sayesinde ,kemik yüzeyleri bir arada durmakta ve ayrılmamaktadırlar. Çıkık olayında kemik yüzeyleri bir arada duramamakta ve ayrılma gerçekleşmektedir.Çıkık, kemiklerin tamamen ayrılması yada kısmen ayrılmasına göre iki şekilde tanımlanır. Çıkık olayı üç şekilde gerçekleşir.

  1.    Yeni doğmuş bebeklerde doğum sırasında zorlama olduğu taktirde meydana gelen çıkık. Yeni doğanda eklemler esnek olduğundan zarar görme olayı fazla olmamaktadır.
  2.    Sağlıklı bireylerde yere hızlı düşme,çarpma, v.b etkilerle meydana gelen çıkıklar. Bu gibi durumlarda çıkıkla beraber eklem kapsulunde de yırtılmalar olabilir.
  3.     Eklemde olusan bir hastalıktan dolayı zarar gören eklemde onemsenmeyecek basit bir travma çıkık oluşturabilir.

Bazı eklemlerde ilk eklem çıkığından sonra olusan hasar onarılsa bile bu olay zaman içerisinde tekrarlayabilir. Bu tür çıkıklara habitüel luksasyon denilmektedir.

Bu durum daha çok omuzda görülmektedir.

Çıkık yani luksasyon daha çok omuzda, el ve el bileği eklemlerinde görülmektedir. Luksasyon sonrasında eklemdeki dokularda zarar görebilir. Bu gibi durumlarda çıkığın olustuğu bölgede ödem ve şişliklerde görülür. Çıkık problemi sonrasında gerekli mudahale yapılmaz ise yaklasık bir gün sonra tendonlar kısalır ve kemik yüzeyinin tekrar eski konumuna gelmesi zorlaşır.

  Çıkığın teşhisi nasıl yapılır: 

Çıkık olan bölgenin öncelikle hikayesi dinlenir. Ardından fiziki muayene ile çıkık olup olmadığı anlaşılır. Doktorun isteğine göre röntgende çekilebilir.

 Çıkığın tedavisi nasıl olur: 

Çıkık yani luksasyon teşhisi konulduktan sonra tedavi için  çıkığı oluşturan hareketin tam tersi hareket yapılarak eklemin yerine oturtulmasına çalışılır. Bu işleme repozisyon denir. Bu işlem mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Repozisyon ile tedavi sağlanamadığı durumlarda ikinci yöntem ise cerrahi tedavidir. Tedavi yapılması sonrasında hasar almıs yorgun dokuların tamirinde uygun bir ortez malzeme ile destek almak gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara