Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

                                   CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Cinsel hayat her yetişkin bireyin vazgeçilmez alışkanlığı. Ancak bazen yanlış seçimler kötü sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle tanımadığınız kişilerle ilişkiye girdiğinizde ya da para karşılığı birliktelik yapan insanlarla cinsel ilişki yaşadığınızda eğer korunmamışsanız cinsel hastalıklar kapmanız çok olası bir ihtimal. Enfeksiyon kapılması durumunda başlıca katılan hastalıklar, HIV, Hepatit B başta olmak üzere, cinsel organlarda siğil ve uçuk bulunması, bel soğukluğu, frengi, parazitlerin sebep olduğu uyuz ve kasık biti bu hastalıkların çeşitleridir.

Hastalıkların pek çoğunda tedavi yöntemleri bulunup üzerinde gelişme sağlanmıştır. Bunun yanında HIV virüsünün sebep olduğu AIDS hastalığı henüz tedavi edilememektedir.
Hastalık sahibi olan biriyle cinsel ilişkiye girildiğinde bulaşan mikrop ya da virüsler yüzünden cinsel organlarda akıntı, şişlik, ağrılı ya da ağrısız döküntüler gibi belirtiler görülebilir ya da hastalık belirti vermeden de ilerleyebilir. Genelde her iki tarafta da görülen ortak belirtiler de vardır.

İdrar yaparken güçlük çekme ve ağrıma, idrara sık çıkma, cinsel organda ağrılı ya da ağrısız çıkan yaralar, yine cinsel organda çıkan siğil ya da uçaklar, kol ve bacaklarda yara ve şişliklerin oluşması, ateşlenme ve üşüme yaşanması, baş ağrısı, halsizlik durumu, mide bulantısı ve kusma, ağızda yaralar çıkması, kasıklarda şişlik ya da ağrılı bezeler oluşması, deri altında şişliklerin bulunması bu belirtilerden bazılarıdır.
Erkeklerde bulunan belirti genelde peniste akıntı bulunması şeklinde görülür. Bu akıntı yeşil ya da sarı renktedir. Kadındaki belirtiler de düzensiz adet kanamaları, bel ve sırt ağrıları her zamankinden farklı görülen değişik renkte bulunan ve anormal kıvama ya da kokuya sahip olan vajinal akıntı, cinsel ilişkide ağrı duyulmasından kaynaklanan güçlük şeklinde görülür.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara