Hamilelikte Çocuk İçin Zararlı faktörler Nelerdir?

Hamilelikte Çocuk İçin Zararlı faktörler Nelerdir?

Hamilelikte Çocuk İçin Zararlı faktörler Nelerdir?

 

Anne adayı hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren artık normal yaşamına eskisine oranla daha fazla dikkat etmelidir. Hamilelik sürecinde çocuğa zarar verebilecek her türlü faktörden uzak durmalıdır. Gebeliğin ilk 12haftasında bebeğin organları nerdeyse taslak olarak gelişir. Bu 12 haftalık dönemde oluşan zararlı bir etken fetüs adı verilen minik yavrunun ölümüne sebep olabilir. Gebelik sürecinde bebeğe zarar verebilecek etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Hamilelikte kadının röntgen ya da benzeri x ışınlarına maruz kalması
  • Hamilelik sürecinde kontrolsüz ilaç kullanımı
  • Bu dönemde annenin geçirdiği hastalıklar

Çocuğun Anne Karnındaki Durumu Büyüme ve Gelişmesi

Ortalama 40 hafta civarı süren hamilelik süreci içerisinde döl çok hızlı büyüme gösterir. Bu dönemin ilk 3 ayı embriyo dönemidir. Bu dönemde çok hızlı bir şekilde hücreler bölünür. Temel organların taslakları oluşur. Organlar yavaş yavaş belirginleştiğinde bebeğin cinsiyeti de belli olur. 3 aylık bir embriyo yaklaşık olarak 14 gr ağırlığında ve 7.5 cm boyunda olur. Hamileliğin 3. Ayı ile doğum dönemi arasındaki döneme fetüs dönemi denilmektedir.

Fetüs döneminde bebek hızlı bir şekilde büyüyerek kilo alır. Normal bir gebelik dönemini tamamlayan bebek yaklaşık 3300 gr boyu da 50 cm civarına ulaşmış olur. Fetüs 28 haftalık iken dış hayata uyum sağlayamaz. Bu nedenle bu süreyi dolduran bebekler anne karnı dışında yaşayabilirler.

 

Fetusun ihtiyaçlarının karşılanması nasıl olur?

Anne karnındaki fetüs dölyatağında son derece rahat bir ortamda yaşamaktadır. Fetüsün etrafında ammlnos denilen bir zar bulunur. Sarsılmalara karşı korunabilmesi için koruyucu içi sıvı dolu bir kesede bulunmaktadır. Bebek anne karnında göbek kordonu ile bağlanmış olduğu plensenta vasıtası ile beslenmektedir. Aynı şekilde oksijen ihtiyacını bu yolla karşılamaktadır. İçerisinde bulunduğu ortamın sıcaklığı 37 derecedir ve bu onun için en uygun ortamdır.

 

 Bebek İçin yapılması gereken hazırlıklar Neler dir?

 

Yeni doğan bir bebek ilk aylarında bir sepette ya da beşikte yatabilir. Beşik içerisine, pamuk yün tarzında bitkisel elyaftan yapılmış bir şilte konulabilir. Ancak plastik olanlar tercih edilmemelidir. Önemli olan her zaman yıkanabilir olmasıdır.

Yeni doğmuş bir bebekte ilk aylarda yastığa gerek yoktur.  Temiz bir battaniye çocuğu örtmek için yeterlidir.

Bebeği yıkamak adına hazır satılan plastik banyolar alınabilir. Yada yeterince büyük bir eğen ile bu işlem halledilebilir. Bunların yanında temizlik için şampuan, sabun, sünger, bademyağı, pudra, vazelin gibi malzemelerde bulundurulmalıdır.

Ev içerisinde oda ve bebeğin ısısını ölçmek için termometreler, ayrıca pamuk, alkol ve acil durumlar için doktorun önereceği ilaçlar bulundurulmalıdır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara