Çölyak Hastalığı

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın Gluten adlı proteine karşı hassasiyet göstermesi ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Yediğimiz gıdalar ince bağırsakta bileşenlerine ayrılır ve kana karışır. Vucüdumuzun ihtiyacı olduğu kadar besini alabilmesi, ince bağırsakta çokça bulunan ‘VİLLUS çıkıntıları’ adı verilen kıvrımlarla sağlanır. Çölyak hastaları glutenli yiyecekleri tükettiğinde bu kıvrımlar tahrip sonucu küçülür ve sayıları azalır. Bu yüzdende alınan gıdalar emilemez hale gelir. Yeterli beslenememe ve arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.
Gluten içeren besinler; buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllardır.

Çölyak Hastalığının Belirtileri;

⦁ Karın bölgesinde öne doğru belirgin şişkinlik
⦁ Yaşa göre kilo azlığı
⦁ Kaslarda zayıflık
⦁ Kansızlık
⦁ İştahsızlık
⦁ Sinirlilik
⦁ Büyüme geriliği
⦁ Ciltte kaşıntı ve döküntüler
⦁ Ağız içinde aftlar
⦁ Eklem ve kemik ağrıları
⦁ Gaz şikayetleri
⦁ Dışkıda anormallik
⦁ Kusma
⦁ Büyük tuvalet ihtiyacı artması

[reklam1]

Çölyak Hastalığı’nın Tanı Yöntemi

Çölyak hastalığı her yaşta oluşabilir. Genellikle belirtiler ilişkili bir başka hastalığı düşündürebilmektedir. Kansızlık, erken osteoproz, teşhis edilmemiş Laktoz alerjisi gibi…
Kan testleri ve ince bağırsaktan alınan parça’nın Biyopsisi ile tanı konulmaktadır. Bu hastalık insan sağlığı açısından oldukça önem taşıdığı için doğru teşhis edilmesi çok önemlidir.
Çölyak Hastalığı’nın; alerji testleri,homeopati veya rezonans yöntemleri ile teşhisi mümkün değildir.

Çölyak Hastalığı’nda Tedavi Şekli

Çölyak hastaları Glutensiz sıkı bir diyete girmeye mecburdur. Diyetin tam olarak yapılması durumunda ince bağırsak yüzeyi düzelir. Fakat diyet esnasında az bile olsa gluten alımı tahribatın tekrarlanmasına neden olur.

Glutensiz diyet yapılırken Çölyak hastalarının şikayetleri azalır. Diyetin tamamen işe yaraması, hastanın yaşına, İnce bağırsakta ki tahribatın derecesine ve diğer faktörlere bağlıdır.

Çölyak Hastaları’nın Dikkat Etmesi Gerekenler

Gluten içeren maddeler kesinlikle çölyak hastalarının yiyeceklerine temas ettirilmemelidir. Çölyak hastalarının bu yiyeceklerden uzak durması ve kendi kullandıkları tabak , çatak, kaşık gibi malzemelerle bile temas olmamalıdır.
İnce bağırsakta tahribata sebep olan Gluten içeren buğday, bulgur, un gibi yiyeceklerin bir çay kaşığının 8/1’i bile tahribat yapar. Bu sebeple hastaların tamamen bu yiyeceklerden uzak olması gereklidir.

Diğer sağlık bilgileri yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara